válkaČeskoslovenskoobjevy

Terasy po desetiletích znovu oživí Bílou labuť

Terasy po desetiletích znovu oživí Bílou labuť
Zdroj: Wikimedia Commons

Dnes na to poněkud zapomínáme, ale existovaly doby, kdy každý větší dům měl svou obytnou terasu. Tradice teras se týká zejména období funkcionalismu a dobrým příkladem je obchodní dům Bílá labuť.

Tomáš Chalupa 24. května 2021

Možností, které nabízejí terasy, velmi dobře využil obchodní dům Bílá labuť. Měla tři hlavní terasy, které byly v průběhu její existence využívány. Šlo o plochy související se službami a obchodem a pak také s rekreací zaměstnanců. Byly prodlouženou plochou toho, čemu se před druhou světovou válkou říkalo obchodní palác. Kromě restaurací tam probíhaly společenské akce, rauty, obchodní aktivity, výstavy a prezentace produktů. Sláva teras Bílé labutě byla opravdu velká, protože na jedné z těchto teras se točil film s Adinou Mandlovou Šťastná cesta. Málo se ví, že Bílá labuť měla také helikoptéru, která přistávala také na terase. Ta sloužila také jako heliport.

To komunisté příležitostí, které terasy Bílé labuťe nabízely, nedokázali nijak využít. Přeměnili je jednoduše na provozní střešní plochy bez jakéhokoliv společenského významu. Ostatně za komunismu celá Bílá labuť ztratila hodně ze svého lesku a byla spíše běžným obchodním domem bez většího významu.

V současném projektu rekonstrukce obchodního domu Bílá labuť se naštěstí počítá nejen s obnovením, ale dokonce i rozšířením těchto teras. Snahou je vrátit se k tomu, co architekti Kittrich a Hrubý vymysleli před druhou světovou válkou. Příležitost k vystavování zde dostanou mladí umělci a měl by zde probíhat čilý společenský ruch. Slavné terasy Bílé labutě tak opět dodají lesku tomuto českému architektonickému skvostu.

Další články

Zavří­t reklamu