válkaČeskoslovenskoobjevy

Tento tulipán stál dříve jako jeden dům. Co je na něm tak zvláštního?

Tento tulipán stál dříve jako jeden dům. Co je na něm tak zvláštního?
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 1 fotka+ 2 fotky

Nizozemsko v třicátých letech 17. století bylo posedlé tulipány. Květina, kterou je země dnes pověstná, se do Evropy dostala v 16. století z Asie. Za vzácnější kousky jste poté mohli zaplatit i cenu jednoho domu. To je ostatně případ raritního Semper Augustus.

Simona Knotkova 25. května 2021

Co na tomto druhu bylo tolik speciálního? Vášniví sběratelé tulipánů obdivovali „rozbitou“ podobu jeho okvětních lístků. Bílý podklad byl pokrytý červenými žilkami, které květině dodávaly neobvyklý vzhled. Autorka publikace The Tulip (Tulipán) Anna Lavore ho ve svém textu nazvala mistrovským dílem.

V 17. století existovalo v Nizozemsku prý pouhých dvanáct kusů a všechny měl podle některých teorií skoupit diplomat a ředitel Nizozemské Východoindické společnosti Adriaan Pauw. Ve své zahradě měl tulipánů na tisíce a jejich krásu ještě zvýrazňovala rozestavená zrcadla.

Semper Augustus se samozřejmě snažilo vyšlechtit spoustu pěstitelů, ale neúspěšně. Někteří na to šli hnojením holubím trusem, jiní přidáváním staré omítky. Experimenty probíhaly také mícháním hlíny s konkrétními pigmenty nebo křížením cibulek červených tulipánů s bílými. Tajemství bylo objasněno až ve 20. století a tolik poetické už nebylo – originální vzhled květiny způsoboval vir. Napadané tulipány měly nižší životnost. Lilie stejný virus kupříkladu zabíjel.

Kde ale tulipán ztratil na zdravém jádru, tam zase získal na své pověsti.

 

Související články

Další články

Zavří­t reklamu