válkaČeskoslovenskoobjevy

Tento muž spí v Hitlerově posteli a tvrdí: mám největší sbírku nacismu včetně raket V2 a nahé Evy Braunové

Tento muž spí v Hitlerově posteli a tvrdí: mám největší sbírku nacismu včetně raket V2 a nahé Evy Braunové
Zdroj: guardian.co.uk
+ 10 fotek+ 11 fotek

Britský magnát Kevin Wheatcroft v tajnosti nashromáždil největší světovou sbírku nacistických předmětů. Internetoví nadšenci druhé světové války mluví o mýtickém podkladu. Pro širší veřejnost je tento muž šílenec a nacista. Kde se vzala jeho posedlost hitlerovským Německem?

Petr Gotlieb 29. června 2015

Kořeny Kevinova koníčku můžeme hledat už v dětství. Jeho otec bojoval za druhé světové války v britské královské armádě a domů si přivezl německou manželku. Když bylo Kevinovi pět, vynutil si na rodičích jako narozeninový dárek přilbu se znakem jednotek SS. O rok později chlapce popadl hysterický záchvat na aukci v Monte Carlu, když mu nechtěli koupit novou hračku – luxusní mercedesku ozdobenou hákovým křížem, ve které Hitler obsazoval české Sudety. Dnes jako pětapadesátiletý podnikatel vlastní světově největší sbírku předmětů s nacistickou tématikou, kterou finanční listy odhadují na 120 milionů liber.

Po letech tichého mamonění se Kevin rozhodne monstrózní kolekci, kterou dosud skrýval za mohutnou zdí a elektrickým plotem ve hrabství Leicestershire, ukázat světu. Když novinářům otevře vrata do prvního skladu, doslova jim vyrazí dech. „Před námi stálo 88 tanků, neuvěřitelné množství vojenské techniky. Překračovali jsme torpéda německých ponorek, chodili kolem raket V2,“ popisovali reportéři deníku Guardian.

„Chci, aby všichni viděli, co jsem sbíral. Je to nejlepší způsob, jak pochopit historii,“ sděluje novinářů Wheatcroft a přitom hladí jeden ze svých tanků, který si nechal vykopat z písku Sinajské pouště.

V jeho sbírce narazíte na všechno, co má něco společného s Hitlerem. Rezavé stojany na víno z jeho domova v Berchstesgadenu, masivní busty führera, dvě sady jeho obleků, několik párů bot, milostné dopisy Evě a pár skic jejich aktů. I obyčejný kus ztrouchnivělého dřeva odkazuje na vůdce zla. „To jsou dveře Hitlerovy cely, kde psal Mein Kampf. Jel jsem do Německa, když bourali staré vězení. Dal jsem za něj dělníkům kolo,“chlubí se sběratel. Nejcennějí kousky Kevin schovává ve svém domě. Jako například gramofon, který si pouštěla Hitlerova milenka, jeho kulečník z domu v Linci a nakonec samotnou diktátorovu ložnici.

Některé předměty sbírky ale nepochopíte. Proč replika osvětimské brány s nápisem Arbeit Macht Frei? A proč telefon velitele koncentračního táboru v Buchenwaldu, nebo staré hodiny s medvědem, které vlastnil Josef Mengele?

Kevin na to odpovídá: „Kdo říká, že jsem nacista, je hlupák. Chci ukázat dalším generacím, jak to bylo. Tohle všechno je memento za ty, kteří se nevrátili z války. A proto sbírám vše, co má něco společného s nacistickým zlem.“

Mnozí si položí otázku, zda takové artefakty nemají být zničeny, natož vystavovány. Na druhou stranu v Německu bylo v rámci vyrovnání se s minulostí otevřeno několik „muzeí zla“, kde jsou vystavovány nacistické memorabilie. A tolik vzpomínání na éru nacismu a druhou světovou válku v Německu a v celé Evropě nikdy předtím nebylo.

Další články

Zavří­t reklamu