válkaČeskoslovenskoobjevy

Tento mnich prý není mrtvý, pouze medituje!

Tento mnich prý není mrtvý, pouze medituje!
Zdroj: Wikimedia Commons

Meditaci někdo považuje za nesmysl a ztrátu času, jiný za příjemné odreagování a uvolnění a pro někoho jde o naprosto zásadní a dokonce smrti vzdorující počínání. Právě díky hluboké meditaci totiž prý 200 let starý mongolský mnich na snímku není mrtvý, pouze zarytě "rozjímá".

Crazy Eyes 15. dubna 2021

„Nachází se ve stavu velmi hluboké meditace zvané tukdam,“ tvrdí zakladatel Ústavu buddhistického umění v Ulánbátaru, profesor Genhugiyun Purevbata.

„Láma je v lotosové pozici vadžra, levou ruku má otevřenou a pravá symbolizuje kázání sútry, což je známkou toho, že není mrtvý, ale ve stavu hluboké meditace,“ dodává Purevbata. Za posledních padesát let bylo údajně nalezeno kolem čtyřiceti mnichů ve stavu této „hibernace“.

„Základním znakem stavu hluboké meditace zvaného tukdam je, že pokračuje i po fyzické smrti. Mnich při něm medituje nepřetržitě po dobu tří týdnů a přijímá jen minimální množství potravy. Stav jeho těla se postupně mění, až se díky speciálním toxinům samo zakonzervuje do mumifikovaného stavu. Jako znak nejvyšší formy osvícení se pak kolem něj objeví duha,“ upřesňuje buddhistický mnich Barri Kerzina.

Ostatky „nemrtvého“ mnicha chtěl jistý překupník prodat na černém trhu. Ještě před uzavřením obchodu ale mumii objevila policie a nechala ji převézt právě do Ústavu buddhistického umění k odborné expertize. Moderní lékařská věda má sice jasno – mnich je mrtvý, ale buddhisté tento názor kategoricky odmítají.

Další články

Zavří­t reklamu