Zapomenutý zámek Château de la Mothe-Chandeniers ve Francii | zdroj: YouTube/Flickr: John Pilkington


Tento magický zámek zůstal od požáru v roce 1932 opuštěný. Pohled na něj vám vezme dech

TÉMATA: zámky | francie | opuštěná místa

user-avatar

Irena Gruberová

27. 12. 2015 | 11:00

Každým dnem se kouzelný francouzský zámek Château de la Mothe-Chandeniers mění v ruiny. Kdysi tak honosného šlechtického sídla se zmocnila příroda a vítězí nad člověkem. Za zkázu historické památky může nejen ničivý požár, ale i ziskuchtivá banka.

Jak spící krása zarůstající vegetací dnes působí zámek Château de la Mothe-Chandeniers, který se nachází v kantonu Les Trois-Moutiers na západě Francie. Příběh, který se s ním pojí, je stejně fascinující jako to, co z něj dodnes zůstalo.

Château de la Mothe-Chandeniers. Foto: John Pilkington

Ve 13. století býval baštou význačného šlechtického rodu Bauçay, pánů z Loudonu, kteří měli otevřené dveře až k samotnému francouzskému králi. Tvrze se však v době středověku dvakrát zmocnili Angličané, ale Francouzi ji nakonec získali nazpět. Stala se pak jedním z nejpopulárnějších hradů ve Francii, kde se pořádaly opulentní hostiny. I to bylo jedním z důvodů, proč byl hrad během francouzské revoluce vypleněn.

Château de la Mothe-Chandeniers. Foto: John Pilkington

Roku 1809 ho však koupil bohatý živnostník jménem François Hennecart, který jej přebudoval v romantickém stylu zámků na Loiře a na pozemku v jeho blízkosti vysázel vinnou révu. V roce 1857 přešel zámek do vlastnictví barona Josepha Lejeuneho, jenž byl synem slavného generála a neteře švédské královny Desiderie. Sotva tu ale jeho potomci nainstalovali centrální topení, propukl na zámku uprostřed zimy roku 1932 obrovský požár. Jen kaple, hospodářské budovy a holubník zůstaly ušetřeny plamenů. Škody byly tak obrovské, že noviny Le Figaro tehdy informovaly, že celá knihovna se vzácnými tisky, gobelíny, tapiserie, starožitný nábytek, obrazy a jiné cennosti lehly popelem. Bohužel ve stavu po požáru zůstal zámek až do dnešní doby, jen od té doby ještě více zchátral.

Château de la Mothe-Chandeniers Foto: John Pilkington

Na lepší časy se zablýsklo v roce 1981, kdy jej odkoupil učitel matematiky Marc Demever se záměrem památku zrestaurovat. To se mu však nepodařilo. Před dvěma lety pro jedny místní noviny naznačil, že jeho snahy narazily na obrovské administrativní a právní překážky a byly „torpédovány jistými lidmi“. Kým a proč, však Demever neupřesnil, nicméně mezi lidmi se povídá, že celou situaci zkomplikovala francouzská banka Crédit Lyonnais, která odkoupila v 80. letech okolní pozemky i s lesy a pak je postupně kousek po kousku prodávala za výhodné ceny. Nyní je tak bývalé panství Château de la Mothe-Chandeniers rozdrobeno mezi více majitelů a učiteli patří jen budova zámku, k níž má ztížený přístup, a proto tam ani nebydlí. Ve snaze zachránit památku pro budoucí generace se sice utvořila menší nadace, která si říká Přátelé Château de la Mothe-Chandeniers a jejíž snahou je přiřknout zámku status národní památky a získat peníze na jeho rekonstrukci, ale úsilí spolku se zatím nesetkalo s odpovídající odezvou u státních úředníků či podnikatelské sféry.

Podívejte se na dechbroucí záběry opuštěného zámku v naší fotogalerii. Jejich autorem je John Pilkington.

user-avatar

Irena Gruberová

27. 12. 2015 | 11:00

Zavří­t reklamu