To je on! Boyan Slat – mladík, který chce změnit svět k lepšímu.

To je on! Boyan Slat – mladík, který chce změnit svět k lepšímu. | zdroj: theocenacleanup.com


Tento kluk vyčistí oceány od odpadků. Za geniální myšlenku mohou medúzy

TÉMATA: Boyan Slat | oceán | cleanup oceans | ekologie |

user-avatar

Bára Čechová

8. 07. 2015 | 12:15

Když je vám dvacet a máte vypracovat školní projekt, často to skončí průšvihem, v lepším případě se dočkáte uznání tak maximálně od učitelů a rodičů. Holanďan Boyan Slat se ale setkal s jinou odezvou. Za jeho nápad, jak vyčistit světové oceány od odpadků, mu tleská téměř celý svět!

Originální přednáška, kterou chlapec představil už před třemi lety, zaujala odborníky i veřejnost. Na svůj projekt ihned získal dva miliony dolarů a testovat by se měl začít už příští rok. Speciální plošina, která by měla ve vodách sbírat odpadky, bude poprvé ukotvena mezi Japonskem a Jižní Koreou u souostroví Tsushima.

Celý projekt Boyana napadl během dovolené v Řecku, kde se potápěl se svým kamarádem. Brzy zjistil, že medúzy, které kolem nich plavaly, byly ve skutečnosti mikrotenové sáčky. Myšlenky na to, jak zbavit moře a oceány škodlivého odpadu, od té doby nemohl pustit z hlavy.

“Péče o odpad ve světových oceánech je jedna z největších výzev, kterým dnes lidstvo čelí. Nejenom že vyčištění přispěje k čistším vodám a pobřežím, ale zároveň je zásadním krokem k našemu cíli – tím je vyčištění velké tichomořské odpadkové skvrny," napsal Boyan na stránky své společnocti The Ocean Cleanup s tím, že se jedná o největší projekt svého druhu. Výjimečný je především využitím nekonvenčních metod, které představují již zmiňované vodní plošiny.

“Proč křižovat oceán, když oceán může proudit kolem vás? Stačí ukotvit plošiny k mořskému dnu a nechat rotující proudy dělat svou práci. Ušetří se tím ohromné množství peněz, pracovní síly a emisí," dodal mladík.

Boyanova inovativní myšlenka totiž opouští zaběhlé plány na sbírání odpadu do sítí klasických přepravních lodí, ale sází na princip samočištění. Správně si totiž uvědomil, že nejvíce odpadků rotuje po celém světě jen v pěti proudech, kterým se říká oceánské víry.

Plošiny ve tvaru rejnoka využívají právě tyto proudy ve svůj prospěch. Ukotvené čisticí systémy o rozpětí ramen dva kilometry (v budoucnu se počítá s rozpětím až sto kilometrů) tak budou lapat odpadky, které k nim samy připlují díky oceánským vírům. Mořští živočichové mohou navíc ramena bez problémů podplavat, a nehrozí jim tak žádné nebezpečí, jako tomu bylo u sběru odpadků doposud.

The Ocean Cleanup má v úmyslu, poté co proběhne testování, rozmístit do pěti let své plošiny po celém světě. Podle propočtů by za tu dobu měly být schopné sesbírat zhruba sedmdesát milionů kilogramů plastového odpadu, což pro představu odpovídá hmotnosti tisícovky Eiffelových věží.

Vyplatit by se nová technika měla i finančně – náklady by se měly pohybovat jen okolo tří procent ceny konvečního způsobu čištění – a měla by být taky daleko rychlejší. Plošiny mají být navíc soběstačné –  energii budou získávat ze slunce a oceánských proudů. "Věřím tomu, když pro nás bude důležitější změna než peníze. Ty přijdou samy,“ předpovídá mladý vynálezce.

user-avatar

Bára Čechová

8. 07. 2015 | 12:15

Zavří­t reklamu