válkaČeskoslovenskoobjevy

Tenhle malý druh pavouka má jednu zvláštnost: po sexu si ho ukousne

Tenhle malý druh pavouka má jednu zvláštnost: po sexu si ho ukousne

V říši hmyzu se sexuální hrátky dost často zvrhnou do nejrůznějších bizarních podob. Víme, jak například dopadají samečci kudlanky nábožné. A zdaleka v tom nejsou sami. Přesto chování samečků pavouka zvaného čelistnatka ozdobná je v živočišné říši něčím naprosto ojedinělým. Po pohlavním aktu si sám ukousne svůj pohlavní orgán!

Tomáš Chalupa 28. ledna 2015

Samečci těchto pavouků to mají se sexem mimořádně obtížné. Jsou mnohem menší nežli samičky, takže jim hrozí primárně to, že je jejich vyvolená po sexu jednoduše zbaští. To v hmyzí říši není nic neobvyklého. Už samotný sexuální akt je ovšem trochu psycho. Pavouk totiž při něm přijde o část pohlavního orgánu, který zůstane v samičce. Zbytek si sám ukousne a zbaví se tím navždy možnosti znovu plodit. Samička oproti tomu může mít sex, kolikrát chce a s kolika samečky chce.

Vědci v nedávném výzkumu zkoumali 60 párů těchto pavouků, aby přišli na to, jaké to má celé vlastně význam. „Je to extrémní forma monogamie. Pavouk má jen jednu možnost k tomu, aby se stal otcem. Chce mít proto jistotu, že právě on jím skutečně bude. Svůj pohlavní orgán proto částečně v samičce ponechá jako takovou pojistku nebo špunt, čímž zajistí, že právě on bude tím jediným otcem. Zbytek orgánu je mu pak už k ničemu, a tak se ho zbaví, aby předešel například infekcím. Bez pohlavních orgánů se také stává lepším a agresivnějším bojovníkem, což zvyšuje jeho prestiž u ostatních pavouků,“ vysvětluje taje sexuálního života pavouků profesor Majaz Kunter ze Slovinské akademie věd.

Takže si to, pánové, shrňme: partnerka vás připustí, ale vaše ozdoba v ní po aktu částečně zůstane, pak si ho pro jistotu ještě ukousnete a následně budete prchat před hladovou samicí. A to z vás ve světě čelistnatek ozdobných udělá lepšího chlapa.

Další články

Zavří­t reklamu