válkaČeskoslovenskoobjevy

Tenhle kopec ještě nikdo nevyjel, i když se o to pokusily stovky lidí

Podnik zvaný Andler Hillclimb patří do kategorie motokrosových extrémních závodů. Jde v podstatě o jednoduchou věc – vyjet na motorce extrémně strmý svah a projet na vrcholu bránou. Jak to, že se to ještě nikomu nepovedlo?

Tomáš Chalupa 2. července 2020

Závod se koná každoročně v Belgii a zatím jej nikdo nedokončil úspěšně. Stačí pohled na jedinou jízdu a je jasné proč. Svah je jednak strmý a jednak je jeho horní část kamenitá. Motokrosové motorky, které mají odpružená kola, začnou po kamenech skákat, což má vždy za následek, že stroj je neovladatelný a jezdec i motorka spadnou dřív, než se k cíli vůbec přiblíží.

Jak potvrzují jezdci, není problém ve sklonu svahu, ale právě ve střídání dvou povrchů. Náhlý přechod na kamenitý povrch zkrátka nelze příliš dlouho ustát. Existují v podstatě jen dva přístupy a oba mají stejný výsledek. Můžete jet pomalu a snažit se svou motorku příliš „nerozeskákat“. Jenže strmý svah prostě nevyjedete a spadnete. Nebo to rozjedete, co to dá, pak vás motorka na kamenech shodí ze sedla, a opět vše letí dolů.

Je otázkou, jestli je vůbec možné vrcholu dosáhnout a projet branou. Pokud se podíváte na video, najdete několik závodníků, kterým se to téměř podařilo. Jeden svou motorku branou prohodil, další zase vyjel na vrchol, ale netrefil bránu a spadl na jejím okraji. Bohužel ani jeden z těchto pokusů nebyl platný, protože podmínka je jasná – projet branou musí jezdec i motorka. Zatím se to nikomu nepodařilo, ale Andler Hillclimb rozhodně nekončí, takže na dalším podniku se třeba nějaký zručný jezdec s pořádnou dávkou štěstí najde.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu