válkaČeskoslovenskoobjevy

Tenhle dřevěný sud byla první válečná ponorka na světě

Tenhle dřevěný sud byla první válečná ponorka na světě
Zdroj: amusingplanet.com

Cornelius Drebbel byl Nizozemec, který v roce 1620 sestrojil první ponorku na světě. Inspiroval se myšlenkami anglického vynálezce Williama Bourneho, který o podmořském plavidle snil už o sto let dříve. Drebbelova ponorka měla podobu dřevěného sudu. O dalších sto let později byla postavena válečná ponorka, rovněž ze sudu.

Tomáš Chalupa 11. dubna 2021

První vojenská ponorka měla podobu dřevěného sudu. O sto let po Drebbelovi ji hodlal sestrojit Jefim Nikonov, který psal v roce 1718 o tajném plavidle samotnému Petru Velikému. Sliboval podmořskou loď, která bude ničit nepřítele zpod hladiny svými děly. Car byl myšlenkou nadšen a dal pokyn, aby Nikonov začal s prací. V roce 1721 byla model ponorky hotový a Nikonov jej předvedl Petru Velikému. Ten opět projevil zájem a dal pokyn, aby byla postavena funkční ponorka.

V roce 1724 byla ponorka skutečně hotová. Její ukázka před carem ale skončila katastrofou. Loď klesla na dno, prorazila si trup a byl zázrak, že Nikonov a čtyři námořníci vyvázli bez úhony. Petr Veliký byl nicméně i nadále myšlence ponorky nakloněn a povzbuzoval Nikonova, aby pokračoval ve vývoji lepší ponorky. I další pokusy však končily neúspěšně.

Ponorka byla předvedena ještě dvakrát. Pokaždé to bylo fiasko. Nikonov byl nakonec obviněn admiralitou ze zpronevěry státních fondů a jako obyčejný tesař byl poslán pracovat do jedné z loděnic.

První skutečnou válečnou ponorku nakonec postavil americký vynálezce David Bushnell. Pojmenoval jí Želva, ale i když byla funkční, nakonec k žádné vojenské akci, při které by zničila nepřítele, nevyplula. Existují informace, že se pokusila napadnout britskou válečnou loď HMS Eagle, ale neexistuje pro to dostatek důkazů a zřejmě šlo o propagandu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu