Aron by si pár spolužáků určitě přál.

Aron by si pár spolužáků určitě přál. | zdroj: Mick McGurk


Tenhle desetiletý kluk má pro sebe celou školu, ale nikoho, s kým by si hrál

TÉMATA: Aron Anderson | školství | ostrov Out Skerries | Skotsko

user-avatar

Crazy Eyes

7. 12. 2015 | 10:45

Desetiletý Aron Anderson je snad tím nejosamělejším klukem na světě - nebo minimálně ve Spojeném království. Žije totiž na malém ostrůvku Out Skerries na Shetlandech a chodí tam i do školy. Ale... V moderní školní budově se učí úplně sám!

Klasické zvonění, upozorňující na začátek hodiny nebo vytouženou přestávku, v krásně zrekonstruované škole se dvěma třídami, dílnou, knihovnou a hudebním studiem vůbec nepotřebují. Aron, žák páté třídy, je tam totiž s učitelkou Jean Harlowovou úplně sám. 

Jeho rozvrh se skládá z angličtiny, matematiky, předmětu, jemuž se v Británii obecně říká věda, a také z pracovní výuky a vaření. Místo tělocviku chodí s paní učitelkou na procházky po ostrůvku, který má pouhé dvě čtvereční míle a 70 obyvatel.

Když si chce Aron zahrát oblíbený fotbal, musí počkat na víkend. To ze shetlandské metropole Lerwicku připlují jeho starší bratři, kteří už chodí na střední. Tatínek Ewan je rybář a většinu roku tráví na moři. Aron je tak doma s maminkou Denise, která je prodavačkou, hasičkou a k tomu ještě členkou školní rady. 

Aronova školní docházka každoročně zatíží rozpočet komunity v Out Skerries částkou 75 tisíc liber. Jde o dvojnásobek toho, kolik činí školné na nejprestižnější britské chlapecké škole Eton College.  

user-avatar

Crazy Eyes

7. 12. 2015 | 10:45

Zavří­t reklamu