válkaČeskoslovenskoobjevy

Největší egyptský poklad fascinuje lidi dodnes

Největší egyptský poklad fascinuje lidi dodnes

Když přijel ve dvacátých letech minulého století do Egypta mladý Angličan Howard Carter, aby tu pracoval jako pomocný kreslíř při kopírování nástěnných kreseb, ani sám netušil, že jednou objeví jeden z nejvýznamnějších archeologických nálezů všech dob.

Tomáš Chalupa 1. října 2014

Carter byl Egyptem od mládí úplně posedlý a vždy věřil, že se mu podaří najít v Egyptě nějaké významné nálezy. Rozhodl se proto zkontaktovat bohatého aristokrata lorda Carnavona, aby mu pomohl financovat vykopávky v Údolí králů. Byl přesvědčen, že se tam skrývá množství neobjevených hrobek faraonů. Carnavon, také nadšený archeolog, souhlasil a Carter tak mohl v Údolí králů začít s vlastními vykopávkami. Rozhodující den jeho života nastal 4. listopadu 1922, kdy objevil nenápadný vchod do hrobky tehdy téměř neznámého faraona Tutanchamona. Po několika dnech příprav se Carterovi podařilo do hrobky proniknout. „Vidím nádherné věci,“ řekl prý Carter netrpělivě čekajícímu Carnavonovi, když se ho ptal, co vidí v hrobce.

Howard Carter učinil jeden z největších archeologických objevů v dějinách lidstva Howard Carter učinil jeden z největších archeologických objevů v dějinách lidstva

Uvnitř našel opravdu nespočetné množství vzácných předmětů, doslova faraonský poklad. Truhly plné šperků, zbraně, nábytek, zlaté žezlo, ale třeba také modely lodí. Za tři roky pak Carter odkryl i zlatý sarkofág, kde ležela mumie samotného Tutanchamona. Jen přemístění a zaevidování všech nalezených předmětů trvalo Carterovi deset let. Některé z nálezů byly doslova neuvěřitelné. Vchod do páté svatyně, ve které byl ukryt sarkofág Tutanchamona, byl zapečetěn silným provazem. Ten byl v době, kdy Carter otevřel hrobku, stále neporušený a přetrval tak 3245 let, aniž by se rozpadl. Vědci nad tím dodnes kroutí hlavou. Velmi rychle se začaly šířit také nejrůznější pověsti, mezi nejznámější patří legenda o kletbě faraonovy mumie, která dopadne na toho, kdo vyruší klid mrtvých faraonů.

Jedna ze záhad faraonovy hrobky. Jak mohl provaz přečkat tisíce let a nerozpadnout se?

Jedna ze záhad faraonovy hrobky. Jak mohl provaz přečkat tisíce let a nerozpadnout se?

Carterovy egyptské nálezy rozpoutaly novou vlnu zájmu o Egypt, která neměla doposud obdoby. V Londýně chtěli pojmenovat část metra Tutancamden, v Paříži se hrála kabaretní hra Tutanchamonovo bláznovství a v Moskvě se rozhodli nabalzamovat tělo mrtvého V. I. Lenina roztokem vyrobeným podle staroegyptských receptur. Hlavně však do Egypta zamířily desítky archeologů s vidinou, ž ese i jim podaří nalézt podobné fantastické objevy.

Jedna z místností uvnitř Tutanchamonovy hrobky

Jedna z místností uvnitř Tutanchamonovy hrobky

Egypt a Tutanchamonův poklad nepřestávají lidi fascinovat dodnes. Minulý rok se Tutanchamonovy poklady představily také na Výstavišti v Praze, kde probíhala velkolepá výstava s názvem Tutanchamon – jeho hrob a poklady. Podle pořadatelů šlo o vůbec nejúspěšnější výstavu v České republice. Výstavu hostily také mnohé světové metropole jako například Madrid, Soul, Brusel, Paříž nebi Amsterdam. Česko se také stalo po druhé světové válce egyptologickou velmocí.

Výstava v Praze znovu připomněla fascinující Carterovy obejvy

Výstava v Praze znovu připomněla fascinující Carterovy obejvy

Další články

Zavří­t reklamu