válkaČeskoslovenskoobjevy

Temný den ve Spojených státech: Bylo to, jako kdyby nevyšlo vůbec Slunce

Temný den ve Spojených státech: Bylo to, jako kdyby nevyšlo vůbec Slunce
Zdroj: pixabay.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

16. května roku 1780 nevyšlo nad Novou Anglií slunce. Nikdo přesně neví, co se vlastně stalo, ale událost to byla každopádně nadmíru děsivá. Den předtím se přitom nic mimořádného nedělo, byl to den jako každý jiný.

Tomáš Chalupa 18. září 2020

Druhý den se ale zapsal do dějin. Kolem desáté dopolední se snesla tma a zůstala nad celou Novou Anglií až do večera, kdy ji vystřídala tma „přirozená“. Podle dobových kronik byli lidé k smrti vyděšeni a všichni v hrůze hleděli na temnou oblohu. Zapalovaly se svíčky, protože všude vládla naprostá tma, kterou nešlo odlišit od noci. Lidé nemohli číst noviny ani venku. Očitý svědek prohlásil: „List bílého papíru vzdáleného několik centimetrů od oka byl stejně neviditelný jako ten nejčernější samet.

Krávy samy zalezly do kravínů, protože se domnívaly, že je noc, ptáci přestali zpívat, zkrátka vše vypadalo, jako by byla půlnoc. Noviny psaly o tom, že příčinu tmy nikdo nezná, že zcela jistě ale nešlo o zatmění Slunce. Mluvilo se spíše o náboženských aspektech, božím hněvu, příchodu dne Posledního soudu a podobně. Lidé se proto intenzivně modlili a zpytovali svědomí.

Thumbnail # Morové epidemii ve středověku předcházely zvláštní úkazy na obloze
Mohlo by Vás zajímat:

Morové epidemii ve středověku předcházely zvláštní úkazy na obloze

Profesor Samuel Willams začal tento fenomén podrobně studovat a shromáždil veškeré zprávy a informace, které v té době o onom dni vyšly. Všechny se bez výjimky shodují na tom, že šlo o úplnou noční tmu, nikoliv nějaké šero, které je způsobeno oblačností. Tma byla taková, že nebylo možné číst venku noviny. Podle Willamse bylo počasí skvělé, dokonce byla bezmračná obloha, bouřky byly poměrně daleko. Mohlo jít o důsledek bouřek? Zřejmě těžko, ale mohly způsobit požáry a ty zase onu tmu. Podle Williamse se nejspíš jednalo o velký lesní požár, jaký třeba teď v září zuřil v Kalifornii nebo v Turecku, který mohl způsobit tmu nebo šero. Hustá oblaka dýmu se dostala vysoko do atmosféry a zahalila Slunce na stovky kilometrů daleko.

Thumbnail # Obyvatelé ruského městečka se probudili do úplné tmy
Mohlo by Vás zajímat:

Obyvatelé ruského městečka se probudili do úplné tmy

Williamsovi dává za pravdu i událost, ke které došlo v roce 1950 v Edinburghu a která velmi připomíná události z roku 1780. Podobné zatmění bylo registrováno také v kanadské provincii Alberta a v historii najdeme i několik amerických měst, na která sestoupila nečekaná tma. Vždy za tím byly rozsáhlé požáry, které sice byly vzdáleny stovky kilometrů, ale větry nesly obrovské množství prachu a popela nad oblasti, kde o požárech ani neslyšeli. Mezi požárem a „zatměním“ mohly uplynout klidně dny nebo týdny, protože drobné částice prachu a popela se v atmosféře udrží poměrně dlouho. Proto si většinou místní lidé nedokázali tyto úkazy spojit s požáry. Právě požár tak je dnes považován za nejpravděpodobnější příčinu podivného zatmění v Nové Anglii v roce 1780.

 

 

 

Další články

Zavří­t reklamu