válkaČeskoslovenskoobjevy

Temná vila ve Slunné ulici. Bydlel v ní i Klaus, ale musel se rychle vystěhovat. Proč?

Temná vila ve Slunné ulici. Bydlel v ní i Klaus, ale musel se rychle vystěhovat. Proč?
Zdroj: ExtraStory.cz

Je tomu už 12 let, kdy si vilu na Slunné 15 v Praze-Střešovicích vybral ke svému bydlení tehdy nově zvolený prezident Václav Klaus. Už za rok a půl si ale balil kufry. Co ho donutilo se z ní vystěhovat?

Jan Kyzlink 8. září 2014

Honosnou vilu z roku 1927 vlastní už léta ministerstvo obrany. Armáda v ní ubytovávala zahraniční delegace, vyšší vojenské šarže a vysoce postavené vojenské diplomaty. V roce 2003 ji tehdejší ministr obrany Tvrdík nabídl bývalému prezidentu Václavu Klausovi. Třípatrový objekt s lodžií a zahradou se manželům Klausovým zalíbil na první pohled. Než se sem ale nastěhovali, nechalo ministerstvo objekt řádně zrekonstruovat. Oprava tehdy přišla na 28 milionů korun.

Manželé Klausovi se po roce a půl zase stěhovali

Manželé Klausovi se po roce a půl zase stěhovali

Sotva si však exprezident v novém bydlišti vybalil kufry, vytasili se novináři s nepříjemnou zprávou: vila prý dříve patřila odsunutým sudetským Němcům! Ozval se i Sudetoněmecký landsmanšaft, jemuž se nelíbilo, že český prezident bude bydlet právě ve vile, kterou někdejší Československo vyvlastnilo německým majitelům. Klaus i armáda se ústy svých mluvčích zaklínali, že o pohnuté historii vily nic nevěděli a ani se po ní nepídili. Jak se ale ukázalo, zajímat se měli!

Odsun sudetských Němců z Prahy

Odsun sudetských Němců z Prahy

Do luxusní vily v elitní pražské čtvrti na Ořechovce se v roce 1933 nastěhoval úspěšný sudoteněmecký podnikatel Josef Lippert, jemuž patřilo vyhlášené pražské lahůdkářství Na Příkopě. Na chlebíčky a vybrané delikatesy, které jinde nebyly k sehnání, tam chodívala hlavně pražská smetánka z řad politiků, finančníků i filmových hvězd. Když v roce 1937 starý Lippert zemřel, ujal se vedení podniku jeho syn Viktor, který ač vilu z polovinu vlastnil, bydlel spolu s manželkou, německou operní zpěvačkou Katty Walterovou, v sousedství. Ve vile žila Lippertova sestra Marie, provdaná Knappová. Tu její sousedka později nařkne ze spolupráce s předními pražskými nacist, ač původně svědčila v její prospěch!

Lippertovo lahůdkářství vyrábělo za 1. republiky skvělé chlebíčky

Lippertovo lahůdkářství vyrábělo za 1. republiky skvělé chlebíčky

„Starý pan Lippert byl laskavý pán, který chodíval na procházku s krásným zrzavým jezevčíkem. To jeho syn už takový nebyl. Z něho jsme si dělali legraci, nebyl příliš pohledný, spíš takový divný. To jeho žena byla náramná fešanda, chodila v norkovém kožichu,“ vzpomínali na rodinu pamětníci z Ořechovky.

Lahůdkářství U Lippertů prosperovalo i za okupace, neboť lahůdkami Lippert zásoboval mnohé nacistické úřadovny a posílal je i do Černínského paláce samotnému říšskému sekretáři K. H. Frankovi. Přízeň okupantů si Lippert pojistil též přihláškou do NSDAP, kterou stejně jako jeho sestra Marie podepsal 1. dubna 1939. To ještě netušili, kam Třetí říše spěje.

Reinhard Heydrich a K. H. Frank v Praze

Reinhard Heydrich a K. H. Frank v Praze

Po osvobození republiky v roce 1945 skončil Lippert nejprve v terezínském lágru a v květnu roku 1946 byl s manželkou i sestrou Marií vyhoštěn z Československa. Jeho lahůdkářství Na Příkopě bylo zrušeno a vilu na Ořechovce získala československá armáda. Co se v ní dělo zejména v 50. letech, obestírá dodnes zvláštní tajemství.

Odsun Němcův Praze

Odsun Němcův Praze

V neklidných dobách politických čistek se tu střídali generálové jak vojáci na stráži. Po generálu Antonínu Hasalovi, který emigroval do Spojených států a stal se poradcem tamní vlády, tu například pobýval armádní generál Rudolf Bulander, jenž se stal v roce 1954 spolu s některými dalšími armádními důstojníky jednou z obětí politických procesů.

Podle tvrzení poněkud kontroverzního „semínkového“generála Jana Šejny, někdejší pravé ruky prezidenta Antonína Novotného a pozdějšího spolupracovníka americké CIA, měli prý být v armádní vile ubytováni i někteří z amerických válečných zajatců z korejské války (1950-1953). Je možné, že je tehdejší československá vojenská rozvědka chtěla do budoucna využívat jako perspektivní agenty v USA. Vzhledem k tomu, že je ubytovali v tak luxusní vile, muselo jít o obzvlášť vybrané osoby, zřejmě z řad důstojníků. Tyhle spekulace, stejně jako tvrzení, že na amerických válečných zajatcích se v pražské střešovické nemocnici prováděly lékařské pokusy, armáda striktně odmítla a označila za nepravdivé. Dodnes se nic z toho nepodařilo prokázat.

Lippertova bývalá vila na Praze Ořechovce

Lippertova bývalá vila na Praze Ořechovce

Jedno je však jisté: Viktor Lippert se už do Prahy nikdy nepodíval. Hotel Saský dvůr, který už za války koupil v německém městě Meiningenu a kam se po odsunu s rodinou přestěhoval, obsadilo sovětské velitelství i pohraniční policie. Lippertovi měli zkrátka smůlu: Meiningen spadal do sovětské okupační zóny a stal se součástí Německé demokratické republiky. Když se pak na Saském dvoře usídlila okresní stranická škola východoněmeckých komunistů, rozhodl se Lippert raději emigrovat na Západ. Pak už jeho stopy navždy mizí. Kdy a kde vlastně zemřel, není známo.

Další články

Zavří­t reklamu