válkaČeskoslovenskoobjevy

Temná historie koncentračního tábora v Rabštejně

+ 5 fotek+ 6 fotek

Severočeský koncentrák v Rabštějně zřízený v létě roku 1944 nedaleko České Kamenice není české veřejnosti příliš známý. V nelidských podmínkách zde však pracovali a umírali lidé z celé Evropy. Za války v Rabštejně přišlo o život 56 vězňů, několik dalších zemřelo v nemocnicích krátce po válce. Jan Marek, jeden ze dvou historiků, kteří se Rabštejnem seriózně zabývali, odhaduje celkový počet mrtvých na 68.

Václav Pokorný 26. února 2018

Koncentrační tábor Rabštejn vznikl devět měsíců před koncem druhé světové války jako pobočka vyhlazovacího tábora Flossenbürg a průměrně v něm bylo vězněno asi 650 mužů dvanácti národností. Vznikl v sousedství pracovního tábora Neu-Bremen a oba tábory zajišťovaly pracovní síly pro nedalekou podzemní továrnu německé společnosti Weser-Flugzeugbau GmbH, která vyráběla součásti bombardérů Junkers a stíhaček Messerschmitt. Vězni byli nasazeni především na hloubení štol v pískovci a v menší míře se podíleli i na samotné výrobě letecké techniky. Do dubna roku 1945 vězni vyrubali prostory o objemu asi 17 500 m3 z celkově plánovaných 80 000 m3.

Rabštejn sice nabyl primárně vyhlazovacím táborem, ale přesto zde zemřelo nejméně 56 vězňů vysílením při těžké práci v nelidských podmínkách, na nemoci a v důsledku násilí stráží a táborových kápů.

Ostrahu tábora prováděli němečtí a rumunští příslušníci SS. Tábor měl dva ubytovací bloky, marodku a márnici. Vně střeženého prostoru byla umístěna strážnice spolu s ubytovnou příslušníků SS a tři strážní věže. Během relativně krátké existence tábora došlo i k několika pokusům o útěk. Většinou však byli uprchlíci záhy pochytáni, zmláceni do bezvědomí a přivázáni ke kůlu, kde po několika dnech zemřeli.

Dnes je na Rabštejnu zřízen památník dokumentující historii letecké továrny a koncentračního tábora. V podzemí skalního labyrintu je možno vidět zajímavou expozici, která návštěvníky přenese zpět v čase do podmínek, jaké zažívali vězni v podzemní továrně Rabštejn za druhé světové války.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu