válkaČeskoslovenskoobjevy

Tělo mrtvého muže kontaminovalo kremační pec radiací

Tělo mrtvého muže kontaminovalo kremační pec radiací
Zdroj: sciencealert.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Jaké nebezpečí představuje spalování lidí, kteří se před svou smrtí podrobovali radiové léčbě? Tuto otázku otevřel případ, který byl zaznamenán v Arizoně.

Simona Knotkova 3. dubna 2019

V roce 2017 se devětašedesátiletý muž léčil s rakovinou slinivky břišní. Ničivé nemoci bohužel podlehl a jeho ostatky byly poslány do arizonského krematoria. Tamní zaměstnanci netušili, že to bylo pouhé dva dny poté, co byl naposledy v nemocnici a dostal do žil dávku radioaktivní směsi. Dozvěděli se to teprve za měsíc, kdy je kvůli smrti muže kontaktovala zmiňovaná nemocnice.

Následné měření pomocí Geigerova-Müllerova čítače odhalilo, že prostory krematoria jsou zamořeny slabou dávkou radioaktivního záření. Další spektroskopické zařízení vypátralo také konkrétního původce. Jednalo se o izotop lutecia 177Lu, jemuž byl vystavován právě zemřelý muž.

„Nebyl to zrovna druhý Černobyl nebo Fukušima, ale naměřená hodnota byla daleko vyšší, než byste očekávali,“ sdělil referent radiační bezpečnosti Kevin Nelson.

Pozornost vědců ale znepokojilo něco jiného. Analýza vzorku moči operátora pece našla stopy jiného izotopu – technecia-99. Pracovník krematoria tvrdil, že on sám nikdy nebyl podroben radiační terapii. Pravděpodobně tedy došlo k úniku radiace ještě od jiného spalovaného člověka. To vyvolává obavy, že se nejedná pouze o výjimečný případ.

„Radiofarmaka představují unikátní a často přehlížený problém v oblasti posmrtné bezpečnosti. Během kremace ozařovaného pacienta dochází k odpařování těchto látek, které mohou být vdechnuty zaměstnanci nebo vypuštěny do okolí. Představují větší riziko, než je tomu v případě živého pacienta,“ stojí ve zprávě Kliniky Mayo, která vyšla v odborném medicínském časopisu JAMA.

Výzkumník z oblasti nádorových onemocnění Paolo Boffetta z lékařské fakulty v New Yorku Icahn School of Medicine at Mount Sinai dodává: „Nemyslím si, že by tato malá dávka byla pro člověka nebezpečná. Je ale také třeba říct, že pokud je tomuto záření někdo vystavován pravidelně, každý týden nebo jednou za několik dní, tak pak jsou obavy skutečně na místě.“

Jen ve Spojených státech je ročně v průměru vykonáno okolo 18,6 milionů léčebných procedur s radiofarmaky.

Další články

Zavří­t reklamu