Pařížská světová výstava ukázala veřejnosti největší teleskop světa, nakonec byl ale spíše pro smích.

Pařížská světová výstava ukázala veřejnosti největší teleskop světa, nakonec byl ale spíše pro smích. | zdroj: thevintagenews.com


Teleskop ze světové výstavy v roce 1900 je dodnes největším svého druhu

TÉMATA: teleskopy | francie | technologie | extrémy | rekordy | vesmír

user-avatar

Tomáš Chalupa

25. 06. 2019 | 12:00

V roce 1892 Francois Deloncle pojal myšlenku na unikátní exponát pro světovou výstavu v Paříži. A se svým týmem sestrojil největší refrakční teleskop světa. Ten byl umístěn do Palace l´Optique poblíž Eiffelovy věže.

Teleskop byl vybaven dvěma obřími vyměnitelnými čočkami. Základnu tvořilo sedm betonových sloupů, na které byl upevněn ocelový rám. Ten obsahoval 24 železných prstenců v 60ti metrovém tubusu. Součástí bylo také ohromné zrcadlo, které přivádělo do teleskopu světlo.

Teleskop byl umístěn v sále s otevíracím stropem pro pozorování hvězdné oblohy. Byl to fascinující výtvor. Výroba gigantického zrcadla zabrala devět měsíců. Jeho autorem byla sklářská společnost Gautier. Otec jezuita Theopile Moreux byl schopen v průběhu výstavy provést několik pozorování, díky kterým spatřil skvrny na Slunci. Ty pak překreslil a jeho obrazy vyšly v několika novinách.

Stejně tak astronom Eugene-Michel Antoniadi zase pozoroval skrze teleskop blízkou mlhovinu, kterou pak rovněž nakreslil. Jeho kresby vyšly v Astronomickém žurnále v roce 1900. Charles Le Morvan pak do třetice přispěl přesnými kresbami povrchu Měsíce.

Zájem veřejnosti byl ovšem rozporuplný. Lidé sice obdivovali mistrovské dílo, ale viděli v něm především monumentální exponát pro samotnou výstavu. O nějakém hlubším vědeckém přínosu se veřejnost nepodařilo přesvědčit. Sám Deloncle byl několikrát zesměšňován a karikován v tisku.

Padaly návrhy, aby Deloncle pomocí teleskopu našel život na Marsu, což by jistě přilákalo zájem veřejnosti, ale to se pochopitelně nesetkalo s žádnou odezvou. Po výstavě byl teleskop dokonce dán do dražby, a když ani ta nedopadla dobře, Deloncleho společnost vyhlásila bankrot.

Gigantický teleskop byl poté rozebrán a jeho části prodány do šrotu. Tak skončil největší refrakční teleskop, který byl kdy postaven.  

user-avatar

Tomáš Chalupa

25. 06. 2019 | 12:00

Zavří­t reklamu