válkaČeskoslovenskoobjevy

Teleskop zachytil signály z vesmíru, které se opakují a vychází ze stejného zdroje!

Teleskop zachytil signály z vesmíru, které se opakují a vychází ze stejného zdroje!
Zdroj: dailymail.co.uk

Vědce znepokojuje signál, který opakovaně zachycují a který přichází stále ze stejného místa ve vesmíru. Radiová vlna trvá vždy jen pár milisekund a pak zase zmizí. Poprvé byl zachycen v roce 2007, nyní se ale poprvé podařilo identifikovat opakované signály, které navíc přicházejí ze stejného místa.

Tomáš Chalupa 4. března 2016

Dříve se tyto signály vyskytovaly jednorázově a ojediněle, takže je astronomové považovali za důsledek nějakých jevů ve vzdáleném vesmíru. Jak ale vysvětlit, když se signál vrací opakovaně a z jednoho místa?

Podle vědců je za vysíláním velice silný objekt, který produkuje mnoho těchto signálů za minutu. „Musíme najít přesný zdroj tohoto vysílání. Je to nezbytné pro pochopení celého problému. Jakmile budeme schopní ukázat na konkrétní bod na nebi, můžeme ho porovnat s jinými pozorováními a zaměřit na něj své teleskopy. Hlavně zjistíme, jestli v tom bodě je nějaká galaxie,“ říká profesor Jason Hessels z univerzity v Amsterdamu.

Data o signálu zachytil teleskop Arecibo v Portoriku. Opakování signálu je to, co vědce zajímá a vzrušuje nejvíce. „Signály navíc mají jiné spektrum a frekvenci, než jsme byli u podobných jevů zvyklí,“ říká Laura Spitler z Institutu Maxe Plancka v Bonnu. Vědci jsou však rozděleni v názoru na tyto signály. Podle jen dva týdny staré studie jsou i tyto signály přirozeného původu a stojí za nimi ohromné kataklyzmatické události v dalekém vesmíru. Jiná skupina vědců ale tvrdí, že opakování signálu znamená, že nemůže být příčinou tento jev, ale musí ho vysílat konkrétní těleso. Nikdo z vědců sice nepoužil přímo termín inteligentní nebo mimozemská civilizace, ale samozřejmě je to jedna z hypotéz. O povaze tohoto vysílače totiž zatím není známo nic.

Další články

Zavří­t reklamu