válkaČeskoslovenskoobjevy

Teherán se dramaticky propadá a asi je pozdě na záchranu

Teherán se dramaticky propadá a asi je pozdě na záchranu
Zdroj: iflscience.com

Hlavní město Íránu má velký problém. Nebo spíše hluboký. Propadá se totiž o čtvrt metru za rok, jak ukázaly snímky ze satelitů. Situace je podle odborníků velmi vážná.

Tomáš Chalupa 30. prosince 2018

Teherán je se svými 15 miliony obyvatel největší metropolí v západní Asii. Vědci se podívali na data shromážděná v letech 2003–2017 a zjistili, že město se velmi významně propadá. Zejména jeho centrum a pak také okrajové části na severozápadě.

Vedlejším důsledkem propadání je výskyt velkých a hlubokých proláklin a prasklin. V jednom případě se jeden farmář z ničeho nic propadl do šest metrů hluboké díry a zůstal tam uvězněn čtyři hodiny. Prolákliny také mají vliv na zavlažování místních polí, protože pohlcují mnoho vody, a dále tak přispívají k vysušování oblasti.

Vědci zjistili, že propadání Teheránu je jedno z největších mezi světovými velkoměsty. Příčinou je významný úbytek podzemní vody. Ta se ztrácí vinou such, intenzivního zavlažování a stavby přehrad. Íránci si tak vypumpovávají vodu pod svým městem a následně se do tohoto uvolněného prostoru propadají.

Studie dále zjistila, že dešťová voda z nebe nedoplňuje zásoby podzemní vody. Vůbec se do podzemních rezervoárů nedostane. To by znamenalo, že už je pozdě na to, aby bylo propadání zastaveno. Podmínkou totiž je naplnit podzemní kaverny zase vodou. To se ale neděje.

Teherán není jedinou oblastí, která se významně propadá. Podobný problém mají také Benátky, propadá se i západní část Texasu, pobřežní oblasti Lousiany nebo třeba letiště v San Franciscu.

Vědci jsou si jistí, že příčinou je vždy přílišné čerpání podzemní vody. V případě Teheránu se s masivním čerpáním začalo kolem roku 2003, první známky propadání se objevily o tři roky později. Teheránci navíc často vrtají nelegálně i své vlastní studny, čímž k poklesu hladiny podzemních vod přispívají. Úřady proto v minulých letech zasypaly na 100 tisíc nelegálních studní, další desítky tisíc jsou ale stále v provozu.

Pokud bude propad pokračovat, bude hrozit zhroucení mostů, železničních konstrukcí nebo plynovodů a vodovodního potrubí. Celá městská infrastruktura může být významně narušena. Jediná cesta, jak tento neblahý trend zastavit, je naplnit zase rezervoáry podzemních vod, což se ale zatím příliš nedaří.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu