válkaČeskoslovenskoobjevy

Tehdy to všechno začalo. Steve Jobs na fotkách z mládí vám připomene začátky Applu

Tehdy to všechno začalo. Steve Jobs na fotkách z mládí vám připomene začátky Applu
Zdroj: vintag.es
+ 25 fotek+ 26 fotek

Život bez produktů společnosti Apple si mnozí z nás dneska jen stěží dokážou představit. Podívejte se na fotky Stevea Jobse z doby, kdy to všechno začalo.

Simona Knotkova 20. června 2018

Steve Jobs se narodil 24. února 1955 Američance Joanne Carole Schieble a syrskému přistěhovalci Abdulfattahu Jandalimu. Oba mladí lidé studovali na univerzitě ve Wisconsinu a o dítě se nebyli schopni postarat. Hned po porodu si ho do adopce proto vzali Paul a Clara Jobsovi ze San Francisca. Steve o nich později nikdy nemluvil jako o adoptivních rodičích, ale prostě jako o svých rodičích. Jeho biologičtí rodiče se přitom ještě téhož roku vzali a pořídili si druhé dítě.

Na základní škole platil Jobs za šprýmaře, kterého prý učitel musel podplácet, aby se učil. Už tehdy v něm vedení školy vidělo potenciál a rodičům navrhlo, že by hoch mohl přeskočit třídu a postoupit rovnou na střední. Manželé tento návrh však zamítli. Po základce v Mountain View začal Steve navštěvovat střední školu v Cupertinu. Právě zde se také seznámil se svým pozdějším spolupracovníkem a zakladatelem firmy Apple Stephenem Wozniakem.

Po maturitě pokračoval ve studiu na portlandské Reed College. Studium zde však bylo příliš nákladné a Steve ho už po prvním semestru ukončil. Další rok a půl chodil jenom po vybraných přednáškách. V této době přespával na zemi v pokojích svých kamarádů a jediným zdrojem jeho obživy byly peníze, které dostával za vrácení prázdných lahví od koly. Přežíval také díky jídlu, jež každou neděli rozdávalo hnutí Hare Krišna.

Je až k podivu, jak v této nelehké době vznikaly zárodky společnosti, která měla přepsat historii počítačové technologie a stát se jednou z nejvýnosnějších firem všech dob. Jak ostatně praví legenda, Apple vznikl skutečně od úplné píky a roku 1976 byl jeho provoz bez fanfár odstartován v garáži Jobsových rodičů. Kromě Jobse a Wozniaka stál u jeho zrodu také o dvě dekády starší Ronald Wayne. Aby mohl spatřit světlo světa první prototyp počítače Apple I, Steve musel prodat svůj mikrobus a Stephen kalkulačku. První modely byly vyráběny ručně a vzniklo pouhých sto kusů. Po Applu I následovala o rok později dvojka, která zaznamenala velký komerční úspěch. A zbytek? To už je historie.

Zastavte se ale společně s námi ještě v 70. a 80. letech a v naší galerii se podívejte na mladá léta Stevea Jobse a začátek jeho impéria.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu