Fragment keramického nádobí z města Cumanae. Toto červené nádobí s nepřilnavým povrchem bylo předchůdcem dnešního teflonu.

Fragment keramického nádobí z města Cumanae. Toto červené nádobí s nepřilnavým povrchem bylo předchůdcem dnešního teflonu. | zdroj: Daily Mail


Tefal promine, ale nádobí s nepřilnavým povrchem vyráběli už staří Římané před 2000 lety!

TÉMATA: archeologie | objevy | starověk | římská říše

user-avatar

Irena Gruberová

7. 04. 2016 | 10:00

Před 60 lety začala společnost Tefal jako první na světě vyrábět pánve na smažení a nádobí s nepřilnavým povrchem. Nedávný archeologický nález v Itálii však dokazuje, že pánve s nepřilnavým povrchem se používaly o více než dva tisíce let před tím, než Marc Grégoire potáhl pánvičku své ženy teflonovým povlakem.

Ve starověké odpadní jámě v antickém městě Cumanae našli archeologové na 50 tisíc fragmentů nádobí. Byly různého druhu a tvarů, ale všechny měly jeden společný rys – silný, červený, kluzký povrch z glazury. Archeology navíc uchvátila kvalita výrobků, byť šlo zřejmě o vyřazené kusy s kazy.

O tomto nádobí zvaném Cumanae testae nebo také Cumanae patellae se sice zmiňuje starořímská kuchařka De Re Coquinaria, která ho doporučuje používat k dušení masa, ale teprve až teď mají archeologové v ruce hmatatelný důkaz, že něco takového v minulosti opravdu existovalo.

„Zdá se, že Cumae bylo skutečně hlavním výrobním centrem nepřilnavého nádobí, široce používaného po celém římském impériu,“ okomentoval nález profesor řeckého a římského umění Marco Giglio a dodal: „Najít skládku, jako je tato, je snem každého archeologa.“ 

Vynalezli Řekové nepřilnavé nádobí?

Nejstarší doklad o používání nádobí s nepřilnavým povrchem pochází z Řecka a sahá do doby před 3000 lety. Potvrzuje, že mykénští Řekové pekli na nepřilnavém povrchu chléb. Keramické plotýnky, které používali, byly totiž na jedné straně hladké a z druhé strany byly pokryté drobnými otvory. Chleba se tak podle všeho dával péct na stranu s dírami, neboť na hladkém povrchu by se těsto přilepovalo. Keramické otvory tak byly starověkou antiadherézní technologií, zajišťující, aby se olej rozprostřel rovnoměrně po celé plotýnce.

user-avatar

Irena Gruberová

7. 04. 2016 | 10:00

Zavří­t reklamu