válkaČeskoslovenskoobjevy

Teenagerka z doby bronzové: byla kněžkou, nosila minisukni a hodně cestovala. Navštívila i Čechy

Teenagerka z doby bronzové: byla kněžkou, nosila minisukni a hodně cestovala. Navštívila i Čechy
Zdroj: pininterest
+ 4 fotky+ 5 fotek

V roce 1921 objevili archeologové v dánské vesnici Egtvedu hrob mladé dívky, která zemřela někdy před 3 400 lety. Z dívčiny kostry nezbylo nic, dochovaly se jen její vlasy, nehty a oblečení. Pojmenovali ji tehdy dívkou z Egtvedu, podle místa nálezu hrobu, jenže jak nedávný výzkum ukázal, narodila se někde úplně jinde, daleko od místa svého skonu.

Yvonne Pokorná 23. května 2015

Ikonické dívce z Egtvedu bylo asi 16 až 18 let, když zemřela. Její tělo uložili do dubové rakve a pochovali ji do mohyly v rašeliništi spolu se zpopelnělými ostatky asi pětiletého až šestiletého dítěte.

Kyselé, vlhké prostředí rašeliniště způsobilo, že všechny kosti v hrobě shnily, ale díky nedostatku kyslíku se v perfektním stavu dochovaly dívčiny vlasy, nehty i oděv. Svět se tak mohl dozvědět, že teenagerka z doby bronzové nosila vlněnou minisukni, přepásanou opaskem s velkým bronzovým kotoučem uprostřed, ozdobeným spirálami, a k tomu nátělník podobný dnešnímu tričku. Na svou dobu tedy vypadala velmi moderně. Sošky žen z doby bronzové však mají na sobě podobné oblečení s týmiž spirálovými ozdobami, které jsou připisovány kultu slunce. Z toho vědci usoudili, že dívka z Egtvedu byla pravděpodobně kněžkou.

Tohle se našlo v dubové rakvi.

Tohle se našlo v dubové rakvi.

Nedávný výzkum vedený Karin Frei z Národního Muzea v Dánsku a Univerzity v Kopenhagenu však přinesl další velké překvapení. Analýza poměrů izotopů stroncia v dívčině sukni odhalila, že teenagerka nepocházela z Dánska, jak se vědci doposud domnívali, ale z oblasti kolem Schwarzwaldského lesa na jihozápadě Německa. Potvrdila to i následná analýza její stoličky. Kromě toho vědci také zjistili, že dívka v posledních dvou letech většinu času strávila na cestách do vzdálenějších zemí. Při té příležitosti zřejmě zavítala i do Čech. Prozradily to její vlasy, které byly dlouhé 23 centimetrů, takže vyrostly během asi 23 měsíců (jeden centimetr za měsíc). Zjištěná hodnota poměrů izotopů stroncia v jejích vlasech totiž korelovala s poměrem tohoto prvku v příslušných geologických oblastech.

„Vzhledem k tomu, kolik cest na tak velké vzdálenosti vykonala, cestovala pravděpodobně na člunu,“ uvedla Karin Frei. „Po návratu do Egtvedu pravděpodobně hned zemřela, anebo onemocněla a krátce na to umřela,“ dodala vědkyně. Analýza rovněž potvrdila, že do vzdálených končin putovalo i mladší dítě pohřbené s dívkou. Protože však nejsou k dispozici vzorky DNA, nelze určit, zda bylo s kněžkou v příbuzenském poměru.

Mapa vyznačuje pravděpodobnou trasu, kudy dívka z Egtvedu cestovala.

Mapa vyznačuje pravděpodobnou trasu, kudy dívka z Egtvedu cestovala.

Jak Dánsko, tak i jižní Německo byly v té době významnými mocenskými centry, z čehož vědci vyvozují, že dívka byla z politických a strategických důvodů provdána za místního dánského náčelníka. Do své původní domoviny se však pravděpodobně často vracela. V každém případě se ukazuje, že v době bronzové mladí lidé nebyli žádní zápecníci.


Vědecká metoda porovnání poměrů izotopů stroncia se používá pro zjištění původu a pohybu osob. Zatímco údaj o stronciu v zubní sklovině může odhalit, kde člověk trávil rané období života, stejný údaj ze vzorků vlasů napoví, kde daný jedinec pobýval později.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu