válkaČeskoslovenskoobjevy

Teenager našel poklad krále Haralda I. Modrozuba

Teenager našel poklad krále Haralda I. Modrozuba
Zdroj: mysteriousuniverse.org

Když vám je třináct let, může se vám stát něco lepšího, než když najdete poklad krále z 10. století? Tenhle sen se splnil dánskému chlapci, který se se svým starším parťákem a detektorem kovů vypravil hledat cennosti na ostrov Rujána.

Tomáš Chalupa 10. května 2018

„Je to nález mého života,“ říká zcela bez obalu malý Luca Malaschnitschenko. Ten nenašel poklad sám, ale společně s amatérským archeologem (dospělým) René Schönem. Oba amatérští archeologové museli o svém objevu mlčet, aby dali profesionálům čas s plánováním a byli přizváni k účasti na dalších vykopávkách.

Oba archeologové prohledávali detektorem kovů oblast kolem vesničky Schaprode na ostrově Rujána v Baltském moři. A měli štěstí, dokonce takové, že nad ním jásali i profesionálové. „Tento poklad je největším jednotlivým nálezem mincí z doby Modrozuba v oblasti jižního Baltu, a je tudíž mimořádně významný,“ říká Michael Schirr, který byl jako profesionál na místo nálezu přivolán.

Nechybělo málo, a celý poklad zůstal navždy pod zemí. Hledači si totiž napřed mysleli, že našli bezcenný kousek hliníku. Teprve když tento kousek očistili od bahna, došlo jim, že možná kápli na něco cennějšího. A když v hledání pokračovali, brzy jejich detektor odhalil další stovky mincí.

Na místě bylo nalezeno několik stovek mincí a také náhrdelníků, broží, i tzv. Thorovo kladivo. Tím není myšlena skutečná zbraň, ale náhrdelník, který tuto zbraň symbolizoval. Měl svým nositelům přinést sílu v boji a ochránit je před zlými čárami a kouzly. Thorových kladiv už bylo v minulosti nalezeno velké množství.

Zhruba stovka z celkem 500 až 600 mincí pochází podle archeologů pravděpodobně z doby panování Haralda I., známého také pod přezdívkou Harald Modrozub. Ten vládl oblasti dnešního Dánska, severního Německa, jižního Švédska a části Norska ve druhé polovině desátého století. Proslavil se mimo jiné tím, že do svého království přinesl křesťanství. Po tomto králi, jehož jméno zní anglicky Bluetooth, byla pojmenována technologie vyvinutá švédskou společností Ericsson.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu