Amulety pro štěstí z První světové války | zdroj: IWM London


Těchto pět věcí zachránilo jejich majitelům život: Bible, která odrazila kulku, nebo zázračné pouzdro na cigarety

TÉMATA: první světová válka

Vycpat si hruď biblí nebo se obrnit pouzdrem na cigarety se ve válce vážně vyplatí. Štěstí však člověku mohou přinést také tradiční i méně obvyklé talismany pro štěstí, jen pokud v jejich ochranu upřímně věříme. Síla pověry a víra v magii či Boha je často tím, co člověku dodá sílu i klid mysli a pomůže mu přežít v nebezpečné situaci. Amulet je jen „berličkou“, která člověka povzbuzuje a dodává mu naději a odvahu. Samotné kouzlo však spočívá v lidské mysli. Jen se podívejte, jak obyčejné jsou věci, které jejich majitelům přinesly štěstí.

user-avatar

Markéta Oderská

25. 08. 2014 | 10:15

Živůtek z potopeného parníku Lusitania Košilka z parníku Lusitania

Tuhle apartní spodní košilku měla na sobě čerstvá novomanželka Margaret Gwyer v den, kdy zaoceánský parník Lusitania torpédovala německá ponorka. Stalo se tak 7. května roku 1915. Ze dvou tisíců pasažérů a členů posádky patřila Margaret k těm osmi stům šťastlivců, kteří ztroskotání lodi přežili. Měla však opravdu namále. Když skočila z paluby potápějící se lodi do mořských vln, vcucl ji do svých útrob lodní komín, ale tlak explodujícího kotle ji vyvrhl zpět na mořskou hladinu hned vedle plujícího záchranného člunu. Posádka ji považovala za černošku, jak byla celá od sazí, a nepoznal ji v první chvíli ani její novomanžel, který již oplakával ztrátu své ženy. Celý život pak Margaret Gwyer uchovávala tento živůtek na památku svého přežití a oblékala si jej pro štěstí.

Bible, která odrazila kulkuBible, která odrazila kulku

Zbožného vojáka Johna Dickinsona vskutku spasila jeho víra v Ježíše Krista. Uprostřed válečné vřavy nosil totiž na srdci Svaté písmo, zastrčené v levé náprsní kapse. Když jej v roce 1915 zasáhla kulka, takhle stará "bichle" s koženým obalem ji odrazila, a zachránila tak vojáka před jistou smrtí. Šťastný střelec to zřejmě vnímal jako zásah shůry a zázračnou knihu celý život opatroval, byť vypadala jak prokousaná od myší.

Zázračné pouzdro na cigaretyPouzdro na cigarety s dírou od kulky

Kouření je sice nezdravé, ale někdy může člověku zachránit i život. Jako v případě britského střelce W. S. Maina, který nosil v kapse na prsou tohle parádní kovové pouzdro na cigarety. Když jej pak zasáhla střepina z granátu, sklouzla po víku a zavrtala se do kovu. Díky tomu voják neutrpěl vážně zranění, rychle se uzdravil a ještě se vrátil k aktivní vojenské službě.

Čtyřlístek pro štěstí z kouzelného mramoruČtyřlístek pro štěstí ze zeleného mramoruNěkteré věci považovali jejich majitelé za magnety přitahující štěstí, i když nic zázračného nevykonaly, jen jim v těžkých chvílích dodávaly víru. Není divu, že mnoho vojáků nasazených v bojích mělo u sebe nejrůznější amulety, v jejichž ochrannou moc věřili. Často šlo o dárky, které dostali od svých milovaných, kteří se obávali o jejich životy. K těm nejpoužívanějším patřily tradiční čtyřlístky pro štěstí, jako je tento, vyrobený ze zeleného connemarského mramoru v Irsku. Irové v kouzlo tohoto mramoru dodnes věří a vyrábějí z něj suvenýry pro štěstí i pro byznys.

Černé uhlí proti smůle a zlým silám

Kus černého uhlí na ochranu před nebezpečím

Na ochranu před nebezpečím na bojišti nosili vojáci po kapsách i kousky černého uhlí. Odedávna se mu připisovala kouzelná moc. Poréznost tohoto materiálu totiž umožňuje nasávat různé negativní vibrace a síly. Proto se kvalitní černé uhlí používalo při rušení duchů a lidé si ho ukládali pod postel. Tenhle kousek uhlí dostal jeden voják v roce 1917, aby ho ochránilo před válečnými nástrahami. A protože se dochovalo, můžeme se dovtípit, že jim šťastně unikl.

Unikátní předměty z První světové války si můžete prohlédnout v londýnském muzeu IWM.

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Markéta Oderská

25. 08. 2014 | 10:15

Zavří­t reklamu