Vpravo skutečný malý rejnok, vlevo robo-ray o velikosti 16 milimetrů

Vpravo skutečný malý rejnok, vlevo robo-ray o velikosti 16 milimetrů | zdroj: dailymail.co.uk


Technici postavili podmořského robůtka, vypadá jako rejnok, svaly má z krysy

TÉMATA: stroje | roboti | technologie

user-avatar

Tomáš Chalupa

13. 07. 2016 | 12:00

Američtí inženýři sestrojili malého, 16 milimetrů dlouhého robůtka, který je schopen sám plout pod vodou. Vypadá jako miniaturní rejnok. Jeho pohon zajišťuje mimo jiné na 200 000 svalových buněk z krys.

Robo-ray, jak se robot jmenuje, je ovládán dálkově světelnými paprsky. Sestrojili ho technici na Harvardu, aby pokročili ve svém výzkumu tkáňových robotů. To jsou stroje, jejichž podstatnou část tvoří živé tkáně. V podstatě tedy jde o kombinaci stroje a živého tvoraV případě Robo-raye byly použity svalové buňky ze srdce krys. Tělo pak bylo vyrobeno z pružných polymerů, aby se robot mohl přirozeně pohybovat. Pak už jen stačilo impulzy stimulovat srdeční buňky, které se začaly stahovat, čímž se dal celý robot do pohybu. 

Díky ovládání světelnými pulsy je možné robota ovládat tak, že mění směr nebo opisuje pod vodou kruhy. Toho se dociluje tím, že se stimuluje jen část jeho buněk. "Cílem je získat lepší povědomí o fungování lidského srdce za pomoci reverzního inženýrství. Zkoumáme další svalové pumpy, které jsou k vidění v přírodě," říká Kevin Parker z výzkumného týmu, který stroj vytvořil. Bioinženýrství slibuje do budoucna velké možnosti, ale konkrétní výsledky jsou spíše drobné, v tomto případě mají jen 16mm. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

13. 07. 2016 | 12:00

Zavří­t reklamu