válkaČeskoslovenskoobjevy

Tchaj-wan má ostrov kousíček od Číny, jsou na něm obří tlampače z dob studené války

Tchaj-wan má ostrov kousíček od Číny, jsou na něm obří tlampače z dob studené války
Zdroj: amusingplanet.com

Kousíček od pobřeží pevninské Číny leží souostroví Ťin-men, které patří Tchaj-wanu, a to přesto, že si na něj oficiálně činí nárok právě Čína. Ostrovy se nachází v zálivu a jsou obklopené ze třech stran čínskou pevninou. Strategická poloha ostrovů z nich udělala jablko dlouhodobého sváru.

Tomáš Chalupa 2. září 2020

V roce 1949 o ostrovy svedli čínští komunisté a Čankajškovi nacionalisté krvavou bitvu. Čankajšek vyhrál, čímž získal Tchaj-wan tyto ostrovy a v podstatě je drží dodnes. Pro Tchajwance je bitva o tyto ostrovy dodnes velmi důležitá, protože právě zde se podařilo zastavit neustálý postup komunistů z pevninské Číny. V 50. letech konflikty pokračovaly, Čína ostrovy pravidelně ostřelovala z děl. V sudé dny na ostrov shazovala propagandistické letáky Čína, v liché Tchaj-wan.

Dnes je záležitost ostrovů opět jednou z mnoha palčivých otázek, které Čína s Tchaj-wanem víceméně neúspěšně řeší. Čína si nárokuje celý Tchaj-wan, takže podle ní jsou její i tyto ostrovy. V praxi ale stále patří Tchaj-wanu.

Thumbnail # Rybaření na sirný oheň má na Tchaj-wanu tradici, která ale končí
Mohlo by Vás zajímat:

Rybaření na sirný oheň má na Tchaj-wanu tradici, která ale končí

V 70. letech z ostrova vysílalo několik propagandistických radiových stanic. Nejslavnější z nich byla  Beishan Broadcast Wall, což byla stanice, která postavila obří betonovou stěnu osazenou 48 reproduktory. Zvuk se odtud šířil 25 kilometrů daleko na území pevninské Číny. Dodnes je tato „zeď“ turistickým cílem.

 

 

Další články

Zavří­t reklamu