Nejdelší offroad se dostal i na obálku magazínu LIFE.

Nejdelší offroad se dostal i na obálku magazínu LIFE. | zdroj: vintag.es


TC-497 byl nejdelší offroad světa, měl parametry vlakové soupravy

TÉMATA: stroje | auta | usa

user-avatar

Tomáš Chalupa

13. 07. 2020 | 11:00

V 50. letech přišla společnost LeTrourneau s myšlenkou vyvinout diesel-elektrickou převodovku k řízení velkých mnohakolových strojů. Každé kolo poháněl samostatný elektromotor, což dávalo vozu mnohem lepší trakci a síla všech motorů poháněla kola kupředu. Tak se zrodilo monstrum TC-497.

Jako první byl vyroben stroj LCC-1 určený pro US Army. Armáda ale požadovala větší a silnější vozidlo, a tak se objevil TC-497. V podstatě vypadal jako LCC-1, ale měl jednu obrovskou výhodu. Mohl růst prakticky donekonečna a jeho délka nebyla nijak omezena. Mohl tak dosáhnout délky vlakové soupravy.

Každé kolo vozu bylo skutečně poháněno samostatným motorem, celková maximální rychlost soupravy byla v plně naloženém stavu jen asi 32 kilometrů za hodinu. Rychlost ale nebyla to, co armáda od stroje chtěla. Cílem byla síla, spolehlivost, odolnost a schopnost překonávat terén. Hlavní tažné vozidlo mělo šestičlennou posádku, ložnici, koupelnu a kuchyňku. S tímhle monstrem se nejezdilo na krátké výlety, takže se počítalo s dlouhodobým pobytem uvnitř. Celková délka nejdelší sestavené soupravy byla 173 metrů.  Plně naložen dokázal urazit vzdálenost 640 – 800 kilometrů.

Stroj byla hotov v roce 1961, kdy byl postupně testován v extrémních podmínkách, zejména pouštích a v zasněžených severních oblastech. Přestože výsledky testů byly slibné, byl vyřazen ze služby dříve, než se mohl ukázat v plné síle. V té době slavily úspěchy helikoptéry určené pro přepravu těžkých nákladů, a TC-497 zastaral dříve, než vůbec vyjel. Armáda preferovala helikoptéry. Do dnešních dob se nezachoval žádný funkční nebo muzejní exponát, poslední stroje rezaví kdesi v zapomenutí na Aljašce. Existuje jeden exemplář stroje LCC-1, který se nachází v Yukonském dopravním muzeu ve městě Whitehorse na Aljašce.

témata

user-avatar

Tomáš Chalupa

13. 07. 2020 | 11:00

Zavří­t reklamu