válkaČeskoslovenskoobjevy

Tato žena mohla zcela změnit dějiny. Před 90 lety se totiž pokusila zabít Mussoliniho

Tato žena mohla zcela změnit dějiny. Před 90 lety se totiž pokusila zabít Mussoliniho
Zdroj: belfasttelegraph.co.uk

7. dubna tomu bylo devadesát let, co se Irka Violet Gibsonová pokusila zabít italského diktátora Benita Mussoliniho. Kdyby se její pokus vydařil, historie mohla být úplně jiná. Byla to ale skutečně politika, která stála za ženinými úmysly?

Simona Knotkova 20. dubna 2016

Violet Albina Gibsonová se narodila 31. srpna 1876 v Dublinu. Byla dcerou vlivného politika a právníka Edwarda Gibsona, který se později stal baronem. Violet už od dětství trpěla mnohými zdravotními neduhy, kvůli nimž byla v dospělosti slabá a měla sklony k výkyvům nálad. Projevovaly se u ní také známky agrese.

Violet Gibson byla přesvědčená, že musí Bohu přinést oběť.

Violet Gibson byla přesvědčená, že musí Bohu přinést oběť.

Ve třiceti dvou letech se zasnoubila. Její umělecký snoubenec však za rok zemřel. Později proto zcela opustila Irsko a přestěhovala se do Francie, kde pracovala pro pacifistické organizace. Domů se vrátila po proděláném nádoru prsu, a aby nebylo zdravotních komplikací málo, po nevydařené operaci slepého střeva začala trpět chronickými bolesti břicha. V takovém stavu se více a více obracela k víře. Velice ji přitahovala myšlenka mučednické smrti. Po nervovém kolapsu v roce 1922 se dostala do psychiatrické léčebny. Z ní za dva roky přesídlila do římského kláštera. Tady začala spřádat plány na obětní vraždu. Pistoli ale prvně namířila na sebe.

Přestože se z bezprostřední blízkosti střelila do hrudi, zásah přežila. V roce 1926 svou pozornost tedy soustředila na Mussoliniho. 7. dubna 1926 se na jeho veřejné vystoupení vkradla i se schovanou pistolí. Pro případ, že by jel v autě, si vzala kámen na rozbití skla. Toho ale nebylo třeba. Duce náhle stál přímo naproti ní. Za jiných okolností by neunikl fatálnímu osudu. V momentě, kdy se Gibsonová odhodlala ke střelbě, se ale otočil k davu a kulka mu jenom škrábla o nos. Žena vystřelila podruhé, zbraň však selhala. Poté se na ni už vrhl rozlícený dav, který by ji snad i zabil, nebýt zákroku policie.

Mussolini po atentátu. Později o něm řekl, že i když byl připraven na překrásnou smrt, rozhodně nechtěl, aby se tak stalo z rukou odpudivé staré ženy.

Mussolini po atentátu. Později o něm řekl, že i když byl připraven na překrásnou smrt, rozhodně nechtěl, aby se tak stalo z rukou odpudivé staré ženy.

Během následujícího vyšetřování Gibsonová tvrdila, že svůj čin provedla kvůli velebení Boha, který jí na dodání odvahy poslal anděla. Soud Irku označil za chronického paranoika a poslal ji zpět domů, kde až do konce života pobývala v léčebně St Andrew’s Hospital. Zemřela 2. května 1956.

A my dnes jen můžeme žasnout, co by se asi stalo, kdyby se její čin povedl. Ač si to tato žena neuvědomovala a její záměry byly jiného rázu, jednoznačně mohla navždy zvrátit běh dějin.

Další články

Zavří­t reklamu