Sezóna tanečních je opět v plném proudu. Foto: René Svoboda

Sezóna tanečních je opět v plném proudu. Foto: René Svoboda | zdroj: svoboda.info


Taneční jsou český fenomén, který jinde ve světě neznají

TÉMATA: tanec | taneční | česko | tradice

user-avatar

Václav Pokorný

9. 10. 2019 | 09:00

Taneční hodiny byly v minulosti výsadou rakousko-uherské monarchie a v dalších evropských zemích tento jev prakticky neznali. Jejich masová „povinnost“ pro takřka všechny adolescenty se dodnes zachovala pouze v Česku a ve dvou sousedních zemích.

Pánové, zadejte se! Tuhle větu slyší účastníci tanečních kurzů zhruba od roku 1830. Je to tradice, která nemizí. Jaké to v tanečních bylo, vzpomínají v rodinách prarodiče, rodiče i jejich děti.

“Tato tradice přetrvává u nás, na Slovensku a v Polsku. Částečně taky v Rakousku a Německu, ale tady už se nejedná o akce stejného typu,” uvedla pro český rozhlas Marcela Černá, spolumajitelka taneční školy Trend ve Žďáru nad Sázavou. 

"Víme, že jinde v Evropě to tak není. Máme kamarády v Holandsku, a když viděli, jak tu fungují taneční kurzy u nás, tak tomu nechtěli věřit. Tam třeba vypíšou kurz cha-chi a sejdou se dospělí ve smokingu a dámy v dlouhých šatech, mladí lidé z pláže s mičudou a v šortkách, a ti všichni spolu tančí jenom cha-chu. Když viděli komplexní možnost vzdělání na tanečním parketě, chování ve společnosti, oblékání, tak tomu nechtěli věřit. Říkali, že je to úžasné, " uvedla Černá.

Základem dnešních tanečních nadále zůstává výuka standardních tanců jako valčíku, tanga,  waltzu, ale i národního tance polky či polského lidového tance mazurky a dále latinskoamerických tanců, jako je cha-cha, samba a jive. Kromě těchto tanců se dnes nabízí i tance moderní a netradiční, někde už u chlapců nepožadují ani pověstné bílé rukavičky.

Kromě běžných lekcí jsou součástí kurzu i společenské večery s názvy prodloužená a věneček (tzv. půlkolona a šluskolona). Na závěrečné lekci jsou dívky nastrojeny v bílých společenských šatech, což odkazuje na historickou tradici debutantek, kdy byla mladá dáma na svém prvním plese uvedena do společnosti. Tradičně bývá vyvrcholením základních tanečních kurzů tanec s rodiči na závěrečné lekci.

V tanečních nejde jen o tanec, ale i o naučení se základním pravidlům společenského chování, stolování a etikety. Kromě toho je to pro mnohé možnost seznámení se s novými lidmi. 

Fenomén tanečních se v Česku stal součástí kultury a lze jen s potěšením konstatovat, že navzdory hektickému technickému pokroku i nástupu digitálního věku se pravidla společenského chování a způsob jejich výuky i po 190 letech téměř nezměnil. A díky popularitě pořadů typu StarDance se párové společenské tance nadále těší velké oblibě. V roce 2009 navštěvovalo kurzy 35 procent populačního ročníku, v roce 2013 to bylo 41 %.

 

user-avatar

Václav Pokorný

9. 10. 2019 | 09:00

Zavří­t reklamu