válkaČeskoslovenskoobjevy

Takto se změnila těla atletů během století: Jsou vyšší, silnější a těžší

Atleti, respektive jejich tělesná konstrukce, prošla za uplynulé století změnami. Dnešní atleti jsou v průměru o 10 centimetrů vyšší, než byli atleti na historicky první novodobé olympiádě v Athénách v roce 1896.

Tomáš Chalupa 18. srpna 2016

Mohlo by se zdát, že podobné změny nejsou výsadou sportovců, ale souvisí s fyziologickými změnami v celé lidské populaci, ale není tomu tak. Například u sportovních gymnastek totiž nedochází k tomu, že by byly vyšší než před sto lety, ale právě naopak. Zjistil to Tim Olds, profesor medicíny na Jihoaustralské univerzitě.

Podle něj hraje roli mnoho faktorů. Podobně jako u živočichů, i zde platí zákony Darwinovy teorie. Těla sportovců se přizpůsobují podmínkám a stále více se specializují na daný druh činnosti. Před sto lety mohl jeden a ten samý člověk vyhrát soutěž ve vrhu koulí i běh na 400 metrů. Jeho tělo bylo univerzálně atletické. Dnes je něco takového naprosto nemyslitelné. Těla koulařů prošla dramatickým vývojem. Vítěz ve vrhu koulí na olympiádě v Athénách Robert Garett z USA vážil 81 kilo. Polák Tomasz Majewski, který vyhrál olympiády v letech 2008 a 2012, váží 142 kilo. Hmotnost koulařů šla enormně nahoru, zatímco tělesná konstituce sprinterů na 400 metrů se za sto let prakticky nezměnila.

Pouhých 39 sportovců vyhrálo medaili na olympiádě ve více než jednom sportu, pokud nepočítáme plavce, kteří hráli i vodní pólo. Z toho 34 je vyhrálo před rokem 1956, poté se to podařilo pouhým pěti sportovcům. Je to důsledek stále větší specializace. V roce 1896 vyhrál například Teddy Flack medaili v tenise a atletice, Dán Viggo Jensen zase uspěl ve vzpírání a střelbě. Jak by asi dnes Usainu Boltovi dařilo například mezi akvabelami nebo Rogeru Federerovi v zápase řecko-římském?

Roli hraje nejen vývoj ve sportu, ale také nejrůznější výživové doplňky, speciální jídelníčky a další metody stimulující vyší výkon. Podstatné je, že na světě žije také mnohem více lidí. Sport svým způsobem přitahuje extrémní těla a se zvyšujícím se počtem obyvatel planety se výběr špičkových sportovců stále zvětšuje. Dobře je to vidět například v basketbalu, kde je potřeba co nejvyšší postava. Nikoho asi nepřekvapí, že i basketbalisté za sto let výrazně povyrostli.

Je jen otázkou, jak budou atleti vypadat za sto let? Budou ještě vyšší, silnější? A jak se do sportu promítne možnost genetického inženýrství? Nezbývá, než si počkat.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu