Takto si NASA v roce 1975 představovala kolonie na oběžné dráze.

Takto si NASA v roce 1975 představovala kolonie na oběžné dráze. | zdroj: dailymail.co.uk


Takhle si NASA před čtyřiceti lety představovala vesmírné kolonie

TÉMATA: technologie | vesmír | nasa

user-avatar

Tomáš Chalupa

19. 07. 2016 | 11:00

V roce 1975 NASA zveřejnila výtvarné studie toho, jak by v roce 2100 měly vypadat vesmírné kolonie na naší oběžné dráze.

Tým, který se na studii podílel, zahrnoval vědce, architekty i výzkumníky. Obrazy obsahují koncepty tří různých vesmírných kolonií. Všechny vychází z kruhového konceptu, jaký byl použit třeba ve filmu Interstellar. Díky otáčení tubusu by vznikla odstředivá síla, která by imitovala gravitaci. Uvnitř kolonií jsou v podstatě normální lidské domy a malá města včetně zeleně. Počítalo se s tím, že kolonie by byly trvale obyvatelné, mělo to být příjemné místo pro rodiny s dětmi, které by umožňovalo pohodlný život. 

Zajímavé je, že autoři studie předpokládali, že se stavbou kolinie by se mělo začít v roce 1990. Jak je vidět, v tomto byli příliš optimističtí. Dnes už podle odborníků je v našich technologických možnostech podobnou kolonii postavit, ale není k tomu žádný důvod ani vůle a žádná velmoc na podobném projektu v současné době nepracuje. Takže na plnohodnotné bydlení na orbitě si budeme muset ještě nějakou dobu počkat.

user-avatar

Tomáš Chalupa

19. 07. 2016 | 11:00

Zavří­t reklamu