Krmení medvědů přímo z aut bylo v Yellowstonu běžné až do roku 1970

Krmení medvědů přímo z aut bylo v Yellowstonu běžné až do roku 1970 | zdroj: vintag.es


Takhle se krmili divocí medvědi v Yellowstone, jídlo si brali od lidí z aut

TÉMATA: medvědi | zvířata | usa

user-avatar

Tomáš Chalupa

27. 10. 2017 | 10:30

Krmení medvědů v národním parku Yellowstone má dlouhou tradici. Už na počátku dvacátého století, kdy se v oblasti otevřely první hotely, jejich návštěvníci v noci sledovali medvědy, jak se potloukají kolem a hledají něco k snědku.

Medvědi totiž brzy zjistili, že v popelnicích kolem hotelů je spousta vyhozeného jídla. Proto pořádali noční výpravy za dobrotami. Později, když lidé začali projíždět parkem ve svých automobilech, začali házet zvědavým medvědům kolem cesty jídlo z okýnek. A od toho už byl jen kousek k tomu, aby auta zastavila a jejich posádky krmily medvědy, kteří si na tento způsob obživy rychle zvykli. Zejména v tomto excelovali černí medvědi baribalové, kterým se začalo přezdívat žebraví medvědi.

Park zřídil různá odpočívadla, kde vozy mohly zastavit a lidé krmit medvědy. Jenže přece jen jde o divoká zvířata, takže se začaly množit případy různých zranění, poškrábání laku aut nebo poškození aut. V roce 1969 už začala být situace neudržitelná, když bylo reportováno 48 zranění a na 100 případů poškození aut nebo jiného majetku. V sedmdesátých letech proto bylo krmení medvědů přísně zakázáno a tím tento zvyk skončil. Ostatně smyslem parku vždy bylo, aby v něm zvířata žila poklidně a pokud možno bez vlivu člověka. Krmení medvědů z aut je přesným opakem této myšlenky. 

 

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

27. 10. 2017 | 10:30

Zavří­t reklamu