print "";
Fronta před obchodem – typický výjev z doby reálného socialismu v Československu

Fronta před obchodem – typický výjev z doby reálného socialismu v Československu | zdroj: Facebook/Anton Podstraský


Takhle jsme žili: fotky Antona Podstraského zachycují bezútěšný svět reálného socialismu

TÉMATA: fotky | fotografové | reálný socialismus | normalizace | československo | anton podstraský

user-avatar

Jan Kyzlink

21. 09. 2015 | 16:00

Málokdo uměl tak pravdivě zaznamenat typické projevy společenské stagnace jako slovenský dokumentární fotograf Anton Podstraský (1939-2007). Jeho fotky ze 60. až 80. let vystihují drsně a bez příkras atmosféru doby normalizace. Leica Gallery Prague pořádá v těchto dnech výstavu, která vůbec poprvé představuje ucelenou kolekci díla tohoto neprávem zapomenutého umělce.

Anton Podstraský začínal jako fotograf ve filmovém studiu Slovenského filmu v Bratislavě a od poloviny 70. let působil jako fotograf na volné noze. Jeho fotky se běžně objevovaly ve slovenském tisku a ukazovaly reálnou tvář života na okraji společnosti. Prostředím, kde nejčastěji fotil, byly totiž ulice, hospody, sídliště, romská ghetta. Tady našel své hrdiny – různé ztracené existence a outsidery, alkoholiky, obyčejné lidi – často smutné, skleslé a rezignované. Tím jako by zachytil reálný obraz reálného socialismu v jeho závěrečné, pozvolna skomírající fázi.

Socialistický blahobyt

To, že Podstraský fotil lidi z okraje společnosti, nebylo náhodou, on sám se v tomto prostředí často pohyboval a od objektů svého focení nejednou dostal i nakládačku. I on však v jistém období života propadl alkoholu a dostal se do protialkoholní léčebny, kde také fotil a přijímal honoráře. „Když se v nějakém prostředí pohybujete, tak ono se ve vás také odrazí. Sám už potom ztratil kontrolu nad tímto způsobem života, což mělo negativní dopad na jeho zdraví,“ uvedl pro Český rozhlas kurátor Aurel Hrabušický.

Svojí tvorbou Anton Podstraský v mnohém připomíná českého fotografa Miroslava Tichého, který si sám konstruoval fotoaparáty a zvětšováky. Zatímco však Tichý výhradně fotil ženy z kyjovských ulic a koupališť, Podstraský se zaměřoval na život lidí v Bratislavě. Tichého fotografie se dnes prodávají za desítky tisíc eur a vystavují se po světových galeriích. Unikátní fotografie Antona Podstraského, který za svého života neměl žádné výstavy a nikde se neprezentoval, teprve čekají, až je svět objeví.

 

user-avatar

Jan Kyzlink

21. 09. 2015 | 16:00

Zavří­t reklamu