válkaČeskoslovenskoobjevy

Takhle Ježíš vypadal, když byl chlapec. Italští kriminalisté zrekonstruovali jeho podobu

Takhle Ježíš vypadal, když byl chlapec. Italští kriminalisté zrekonstruovali jeho podobu
Zdroj: www.dailymail.co.uk
+ 4 fotky+ 5 fotek

Ačkoli svět nezná přesnou podobu zakladatele křesťanství, italští kriminalisté jsou si jisti, že se jim podařilo zrekonstruovat chlapeckou tvář Ježíše Krista. Použili k tomu stejné kriminalistické metody, jaké používají, když sestavují portréty dlouhodobě hledaných zločinců.

Irena Gruberová 8. května 2015

K rekonstrukci Ježíšovy chlapecké tváře posloužilo detektivům proslulé Turínské plátno, o kterém se dlouhá léta traduje, že byl do něj Ježíš Kristus zabalen krátce poté, co jej sňali z kříže. Nese tak otisk Ježíšovy postavy, který připomíná fotografický negativ. A právě z obrazu tváře „vypálené“ do plátna, italští kriminalisté zrekonstruovali Ježíšovu podobu z doby, když byl ještě chlapcem.

Použili k tomu počítačový program, pomocí kterého Kristovu tvář omladili – tím, že mu zmenšili čelist, zeštíhlili tváře, zvedli bradu, srovnali nos a změkčili pohled očí. Uplatnili vlastně stejné postupy, na jejichž základě rekonstruují aktuální podobu kriminálníků, kteří dlouhodobě unikají spravedlivosti. Takto například vymodelovali tvář bosse sicilské mafie Bernarda Provenzana, díky čemuž se jej podařilo v roce 2006 dopadnout. Jenže zatímco mafiány musí detektivové nechat v počítači zestárnout, v případě Ježíše zvolili zcela opačný postup.

Postupná rekonstrukce Ježíšovy tváře, kterou kriminalisté digitálně omladili.

Postupná rekonstrukce Ježíšovy tváře, kterou kriminalisté digitálně omladili.

Celá věc má však jeden háček: není jisté, zda se do Turínského plátna obtiskla tvář skutečného Ježíše Krista. Vědci uhlíkovou metodou již v roce 1988 zjistili, že plátno zřejmě pochází ze 13. nebo 14. století, tudíž že jde o středověký podvrh! Někteří však namítají, že datování mohlo být zkresleno znečištěním nebo testováním vzorku ze záplaty, všité ve středověku do plátna k vyspravení poškozeného rubáše. Volají proto po nové analýze. To však Vatikán odmítá.

Obraz tváře ukřižovaného Ježíše

Obraz tváře ukřižovaného Ježíše

Sama církev je v otázce hodnověrnosti Turínského plátna zdrženlivá a dosud nevydala oficiální stanovisko, že byl Kristus do Turínského plátna opravdu zabalen nebo že by se do něj zázrakem „vypálila“ jeho tvář.

„Tady nejde o vyznání víry, protože to není předmětem víry ani zbožnosti, ale pomáhá to víře,“ vyjádřil se k celé záležitosti minulý měsíc turínský arcibiskup Cesare Nosiglia. Z toho důvodu bylo Turínské plátno po pěti letech znovu vystaveno pro veřejnost v turínské katedrále, kde bude k vidění do 24. června. Před pěti lety si ho přišlo prohlédnout víc než milion lidí.

Podle arcibiskupa Nosiglii je zájem o turínské plátno mimořádný a do Itálie se sjíždí i mnoho poutníků, kteří už relikvii viděli. Mezi návštěvníky nebude chybět ani papež František, který je v Turínu očekáván 21. června.

V roce 2010 se na Turínské plátno přišel podívat milion návštěvníků.

V roce 2010 se na Turínské plátno přišel podívat milion návštěvníků.

Další články

Zavří­t reklamu