válkaČeskoslovenskoobjevy

Také Československo mělo své anděly smrti. Týrali i americké zajatce

Také Československo mělo své anděly smrti. Týrali i americké zajatce
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 11 fotek+ 12 fotek

V 50. letech se mělo komunistické Československo ve stylu Mengeleho účastnit nelidských pokusů na zajatých amerických vojácích. Záhadou však zůstává, že tyto experimenty u nás nebyly písemně zdokumentovány a tají je i americká strana.

Lenka Hamplová 8. června 2021

Korejská válka utichla v roce 1953 a ti přeživší, kteří neměli to štěstí a padli do rukou Sovětského svazu, čekala nejistá budoucnost plná mučení. 

Po válce bylo nezvěstných přes 900 amerických vojáků. Co se nimi stalo, nikdo neví. Pravděpodobně byli zajati sověty a posláni do gulagů, ovšem co je nejděsivější – i do tehdejšího Československa. Vinu na tom určitě nese režim, v jehož područí náš stát v minulosti byl. 

Češi se měli podílet na mučení a týrání válečných zajatců přímo v budově ministerstva obrany. Tuto informaci potvrdil i generál Jan Šejna, který po roce 1968 emigroval do Spojených států, kde pracoval pro CIA.  Pracovníci ministerstva obrany mu ale oponovali s tím, že budova je moc malá a není uzpůsobena na věznění a mučení lidí. Jak se tedy přišlo na to, že američtí zajatci byli v pražské budově opravdu mučeni? Díky manželkám! 

Thumbnail # Sedm trpaslíků z Osvětimi nadchlo Anděla smrti Mengeleho. Mučil je a ponižoval
Mohlo by Vás zajímat:

Sedm trpaslíků z Osvětimi nadchlo Anděla smrti Mengeleho. Mučil je a ponižoval

V roce 1950 obdržely dvě manželky pohřešovaných amerických vojáků zásilku z Československa. Obsah balíčku zůstal zahalen tajemstvím, ale je to stopa k potvrzení záhady obklopující budovu ministerstva obrany. Případem se zabýval i Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu, avšak nedospěl k žádnému uspokojivému závěru založenému na tvrdých důkazech.

Jiné zdroje uvádí, že českoslovenští lékaři měli pokračovat v odkazu Josefa Mengeleho, a to na samotný příkaz sovětského vedení, které tyto neetické experimenty de facto převzalo. Mengele byl nacistický lékař, nechvalně proslulý krutými sadistickými praktikami prováděnými v koncentračním táboře v Osvětimi, jež označoval za lékařský výzkum. Sešíval dvojčata páteří k sobě, měnil barvu duhovek, experimentoval s dvojčaty a podporou plodnosti, své nebohé oběti vařil, píchal jim fenolové injekce aj. 

Thumbnail # Brazilská obec je plná dvojčat. Jsou pozůstatkem Mengeleho experimentů?
Mohlo by Vás zajímat:

Brazilská obec je plná dvojčat. Jsou pozůstatkem Mengeleho experimentů?

Zdá se nepochopitelné, že se někteří čeští lékaři v 50. letech vydali obdobně zvrhlou cestou, ale nutno si uvědomit, že nacistickou diktaturu vystřídala ta bolševická. Probíhaly čistky, politické procesy, společností se šířil strach. Někteří lékaři se ovšem v experimentování na živých lidech zjevně vyžívali. To byl i případ doktora Otta Roubíčka, jenž prošel koncentračním táborem v Osvětimi, kde pracoval jako lékař a asistoval při selekci vězňů. Po návratu do Čech se stal vězeňským lékařem a v době korejské války přišel s nápadem odebírat vězňům krev pro zraněné severokorejské vojáky. Vězňům pouštěli tak dlouho žilou, dokud nezeslábli a nezemřeli. 

Jiná svědectví zas poukazují na týrání vězněných kněží. V roce 1951 hlásila Svobodná Evropa: „V malém městečku v Podkrkonoší, v Semilech, jsou zdravotním řadou Pluhařem a jeho zdravotní sestrou Remzovou usmrcováni kněží injekcemi a jiným způsobem k pokusným účelům. Tito takzvaní pacienti ztrácejí postupně schopnost myšlení, stabilitu, přestávají chodit a umírají.”  

Thumbnail # Louise Zamperiniho nezlomily ani roky v drsném japonském táboře
Mohlo by Vás zajímat:

Louise Zamperiniho nezlomily ani roky v drsném japonském táboře

Českoslovenští lékaři se měli  pohybovat i ve válečné oblasti přímo v Severní Koreji. Soudruzi ze Sovětského svazu nechtěli těmito experimenty zatěžovat svoje lidi a špinavou práci nařídili lékařům z Československa. V Koreji měla být během války zřízena nemocnice, kde se nechutné experimenty prováděly. Středem zájmu tentokrát neměli být Židé, ale černošští vojáci. Ti pro svůj exotický vzhled a některé specifické anatomické znaky sovětské vědce velmi zajímali. Experimenty se měly odehrávat po bitvě v Kesongu, kde bylo zajato hodně afroamerických vojáků. Na těchto lidech byly prováděny pokusy s ozařováním a drogami. Zajatcům se píchaly injekce s různými látkami a sledovalo se, kolik toho vydrží. Kdo přežil, byl následně usmrcen a jeho tělo zpopelněno.  

Přímé důkazy o tomto hrůzném počínání nejsou ale oficiálně doloženy. Jediné dokumenty a výpovědi svědků, které americká strana má, zůstávají v režimu utajení. 

Další články

Zavří­t reklamu