V dnešní digitální době by se hraběnce jistě líbilo.

V dnešní digitální době by se hraběnce jistě líbilo. | zdroj: buzzfeed.com


Také 19. století mělo svou Kim Kardashian. Sebestředná Virginia Oldoini nafotila více jak 400 snímků!

TÉMATA: fotografie | modelky

user-avatar

Simona Knotková

29. 06. 2016 | 17:00

Myslíte si, že jenom lidé z dnešní doby jsou posedlí fotkami své vlastní osoby? Jednu ukázkovou narcistní povahu byste našli i v první půli 19. století, když byla fotografie teprve v plenkách. Seznamte se s hraběnkou z Castiglione.

Virginia Oldoini se narodila 22. března 1837. V sedmnácti letech se provdala za hraběte z italského města Castiglione, Francesca Verasise. Během návštěvy Paříže byla pověřena politickým úkolem a u Napoleona III. měla usilovat o italské sjednocení. Věci se nicméně posunuly poněkud jiným směrem a Virginia se po velmi brzké chvíli stala panovníkovou milenkou. Právě tato aférka odstartovala její kariéru fotomodelky. Seznámila se totiž také s Napoleonovým dvorním fotografem Pierre-Louisem Piersonem.

V jeho proslulém studiu Mayer & Pierson společně stvořili více jak čtyři stovky snímků. Hraběnka odmítala jenom pózovat a plně se podílela také na kompozici fotografií, výběru šatů či post-produkčních pracích. Pierson byl vlastně jenom plnitelem jejích přání. A že nebyla žádná troškařka! Focení skutečně milovala a dnes byste ji možná přirovnali k celebritám posedlým selfies a sebeprezentací na sociálních sítích.

Velkou část svého jmění utratila na nádherných a drahých kostýmech a inspiraci mnohdy hledala v literatuře či divadlu. Médea, Lady Macbeth nebo Anna Boleynová – v ty všechny a další se pomocí fotografie proměnila. Její obsese vlastní osobou a koketní povaha ji dobyly srdce a konta spousty vlivných mužů. V roce 1857 se kvůli tomu i rozešla s manželem, kterého předtím stihla ještě přivést k bankrotu.

V pozdějším věku ze společnosti zmizela a jen výjimečně opouštěla své sídlo. Zemřela 28. listopadu 1899. Prostřednictvím dochovaných fotek její legenda ale žije dál. 

user-avatar

Simona Knotková

29. 06. 2016 | 17:00

Zavří­t reklamu