válkaČeskoslovenskoobjevy

Tak jsem volný! Masaryk abdikoval rok po svém zvolení kvůli špatnému zdravotnímu stavu

Tak jsem volný! Masaryk abdikoval rok po svém zvolení kvůli špatnému zdravotnímu stavu
Zdroj: ČT

24. května roku 1934 se konala volba československého prezidenta. V plných 84 letech se jí zúčastnil T. G. Masaryk. Zvítězil nad jediným protikandidátem – Klementem Gottwaldem – a byl tak po čtvrté zvolen prezidentem Československé republiky. Tehdejší veřejnost však nic nevěděla o tom, že necelý měsíc před volbou postihl Masaryka záchvat mozkové mrtvice. A tak jen rok po svém zvolení do prezidentského úřadu se téměř slepý a plně neovládající pravou ruku rozhodl Masaryk abdikovat.

Václav Pokorný 25. ledna 2018

V polovině bouřlivých třicátých let minulého století se v tehdejším Československu konala volba nového prezidenta. Již po čtvrté na tento úřad kandidoval dosavadní prezident T. G. Masaryk a jeho jediným protikandidátem byl Klement Gottwald s heslem “Ne Masaryk, ale Lenin”.

Volba probíhala 24. května 1934 ve Vladislavském sále a Masaryk 327 hlasy zvítězil nad Gottwaldem, který dostal jen 38 hlasů.

Poslední Masarykova inaugurace

Poslední Masarykova inaugurace

Při slavnostní inauguraci nebylo možné si nepovšimnout, že Masarykova chůze byla velmi nejistá a text přísahy mu musel být napovídán, což slyšeli i posluchači rozhlasu. Jen málo lidí také vědělo, že nově zvolený prezident jen před měsícem prodělal záchvat mrtvice. Následkem toho měl problémy s okem a plně neovládal pravou ruku. Pro podpisy dokumentů mu bylo proto pořízeno faksimilní razítko. Namáčelo se do inkoustu, aby takový podpis vypadal co nejvěrohodněji.

Již rok po zvolení do prezidentského úřadu byl zdravotní stav Masaryka natolik špatný, že nebyl schopen plnohodnotně vykonávat tuto funkci. Rozhodl se na svůj úřad rezignovat a v poledne 14. prosince 1935 za účasti nejvyšších představitelů státu, kanceláře prezidenta republiky i členů rodiny abdikoval.

Abdikace TGM

Abdikace TGM

Abdikační listina začínala slovy:

„Prezidentský úřad je těžký a zodpovědný a vyžaduje proto plné síly. Vidím, že již nestačím.“

Stálo v ní rovněž:

„…za svého nástupce doporučuji dra Beneše. Pracoval jsem s ním v zahraničí i doma a znám ho. Mám důvěru, že vše půjde dobře, a dá-li Bůh, budu se na vás ještě chvíli dívat, jak to vedete.“

Po skončení celého aktu Masaryk anglicky konstatoval: „So I´m free.“ (V překladu: Tak jsem volný) Když přítomní kývli, dodal jediné slovo: „Fine.“ (Dobře).

Abdikace T. G. Masaryka

Abdikace T. G. Masaryka

Tomáš G. Masaryk i po své abdikace trvale žil na svém oblíbeném zámku v Lánech. Dál se zájmem sledoval mezinárodní i domácí politické dění, avšak nijak do něj nezasahoval. Jeho poslední veřejné vystoupení proběhlo 4. července 1937 za Zborovských oslav na zaplněném velkém Masarykově státním stadionu na Strahově. Zemřel 14. září 1937 po zápalu plic ve věku 87 let.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu