Delfín ve službách Rudé armády. Trenovaný pro boj s potápěči | zdroj: internet


Tajnou ponorkovou základnu Sovětů střežili i bojoví delfíni

TÉMATA: sovětský svaz | tajné zbraně | studená válka

Na Krymu poblíž Sevastopolu vybudovali Sověti velkou a přísně tajnou ponorkovou základnu Balaklava. Krycí označení rozsáhlého komplexu vytesaného do skály bylo Objekt 825 GTC. Dnes je z něj muzeum.

user-avatar

Tyrion

23. 09. 2014 | 08:55

Základna Balaklava u stejnojmenného města byla až do roku 1993 jedním z nejlépe střežených vojenských zařízení na území Sovětského svazu. Do skalního masivu byly vytesány desítky chodeb a prostor, kde mohlo žít 3000 vojáků. Přežít měli i jaderný útok, takže základna sloužila i jako protiatomový kryt vybavený důmyslným filtračním systémem.

Uvnitř základny

Kapacita přístavu, kterému se říkalo rybí hnízdo, byla naprojektována na sedm ponorek třídy Quebec. Součástí byly i opravárenské doky. V těch pracovalo mnoho civilistů z města. Všichni byli neustále hlídáni a prohledáváni.

Spleť chodeb se zdá být nekonečná

V rámci přísných bezpečnostních opatření řešilo velení, jak zabránit nepřátelským potápěčům, aby do základny pronikli. Sáhli i k nezvyklé zbrani, bojovým delfínům. Ty Sověti trénovali k bojovým úkolům a ochraně nejrůznějších vodních objektů. Byli cvičeni k hledání min a potápěčů.

Tady kotvily ponorky

Základnu Sověti začali opouštět v devadesátých letech. Uzavřeli ji v roce 1993, poslední ponorka odplula z rybího hnízda v roce 1996. Armáda s sebou odvezla všechno cenné, především torpéda s jadernými hlavicemi, a následně z podzemní základny udělala muzeum. Díky tomu mohou návštěvníci vidět například mohutné dveře chránící před jaderným útokem, ubytovny mužstva, sklady, opravny, doky a samozřejmě i ponorku. Vzhledem k současné situaci na Krymu není jisté, jestli se v dohledné době někdo do muzea podívá. 

K vidění jsou památky na slávu sovětského námořnictva

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Tyrion

23. 09. 2014 | 08:55

Zavří­t reklamu