válkaČeskoslovenskoobjevy

Tajné sovětské bunkry v Polsku ukrývaly jaderné zbraně, tvrdí profesor

Tajné sovětské bunkry v Polsku ukrývaly jaderné zbraně, tvrdí profesor
Zdroj: livescience.com

V šedesátých letech minulého století Sovětský svaz masivně budoval tajné bunkry na území spřáteleného Polska. Tyto bunkry vymazal z map a zamaskoval je proti pátrání ze vzduchu. Dnes jsou bunkry znovu přístupné a vydávají své tajemství z dob studené války. Pátral v nich i profesor Kiarszys.

Tomáš Chalupa 6. února 2019

Vojenské dokumenty z doby jejich stavby popisují bunkry jako komunikační centra, ale záznamy jsou velmi strohé a prakticky ihned po dokončení těchto bunkrů se o nich přestaly vést jakékoliv oficiální dokumenty. Sovětský svaz i dnešní Rusko odmítají, že by v oněch vojenských stavbách byly jaderné rakety.

Badatelé a vědci ale tyto bunkry důkladně prozkoumali a mnozí jsou přesvědčeni, že jejich pravým účelem bylo sloužit jako skladiště raket s jadernými hlavicemi. Profesor archeologie Grzegorz Kiarszys se vypravil hned do třech těchto opuštěných bunkrů. Kromě průzkumu radarem a dalšími technologiemi také věnoval dlouhý čas analýze dokumentů včetně satelitních snímků. Díky těmto znalostem dokázal přesně identifikovat roli, kterou měla tato zařízení na šachovnici světových mocností za studené války.

Tři bunkry u obcí Podborsko, Brzezńica Kolonia a Templewo byly všechny postaveny v šedesátých letech polskou armádou. Bunkry jsou prakticky identické s těmi, které byly postaveny ve Východním Německu, Maďarsku a Bulharsku a které skutečně sloužily jako sklad taktických jaderných hlavic. Takové bunkry byly postaveny i na území Československa a i u nich se dodnes spekuluje, že v nich byly jaderné zbraně.

„Hlavice měly sílu od 0,5 až do 500 kilotun. Tyto hlavice byly určeny k boji na tzv. Severní frontě, tedy k invazi do Západního Německa a dále do Evropy. Rakety měly být v případě použití naloženy na nákladní automobily a odvezeny na blízká vojenská letiště,“ vysvětluje Kiarszys.

Bunkry postavila sice polská armáda, ale byly financovány Sovětským svazem a byly stavěny podle sovětských plánů. Po dokončení v roce 1969 byly ihned předány kompletně Rudé armádě a nadále už do nich polská armáda neměla přístup. Všechny dokumenty, plány a nákresy byly následně zničeny. Nejvíce informací tak lze získat ze záběrů družic, které má k dispozici CIA. Ty byly poměrně nedávno odtajněny a Kiarszys se k nim dostal.

Záběry ukazují nejen samotné bunkry, ale také množství staveb kolem nich. Kolem bunkrů byly menší pevnůstky, garáže a přístřešky pro vozidla, systém zákopů, pozorovací body, checkpointy a další opevnění. To vše bylo rozmístěno ve třech zónách kolem středu, který tvořil hlavní bunkr. Zóna nejblíže středu byla „zakázaná“ a právě zde byly jaderné hlavice. Přístup tam mělo jen několik málo lidí. Vše bylo zařízeno tak, že celá oblast fungovala prakticky bez přímého kontaktu s vnějším světem, byly tu i koupelny, spalovny odpadu a ubikace.

Kiarszys vzal do bunkru i fyziky s detektory radiace, ale ti žádnou nenaměřili. Archeolog to připisuje vysokým bezpečnostním standardům Sovětů. Ale existuje i vysvětlení, že v bunkrech nikdy žádné jaderné hlavice nebyly. Možná to původně Sověti plánovali, ale nakonec je tam neuložili. Naopak pro teorii, že tam hlavice byly, mluví právě extrémně vysoká míra bezpečnostních opatření a nejrůznějších zabezpečení.

Právě to je jeden z hlavních bodů, na kterých Kiarszys staví svou teorii. V bunkru a okolí žily celé rodiny vojáků, vše bylo jako nějaký plovoucí ostrov uprostřed lesů. Komunikační centrum je samozřejmě důležité, nicméně taková míra zabezpečení nebyla u těchto typů bunkrů běžná. Naopak tam, kde byly jaderné zbraně, byla zcela běžná. Jestli má ale Kiarszys pravdu či nikoliv, to se asi dozvíme, až se otevřou tajné sovětské archivy.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu