válkaČeskoslovenskoobjevy

Tajná skica mistra Leonarda: Proč ji vymazal?

Tajná skica mistra Leonarda: Proč ji vymazal?
Zdroj: Daily Mail

Není snad záhadnějšího obrazu v lidské historii, jako je portrét Mony Lisy od italského renesančního malíře Leonarda da Vinciho. Teď však umělečtí experti z Londýna narazili na další záhadu, která se 500 let skrývala v malířově deníku. Je to skica nahého muže, kterou ale da Vinci z neznámých důvodů vymazal. Odborníci spekulují, že by mohlo jít o náčrtek ikonické sochy Davida od Michelangela. Jak známo, tito umělci na sebe dost řevnili.

blondie 26. ledna 2016

Kresbu o velikosti 6 x 3 centimetry odhalili odborníci z Britské knihovny v Londýně při skenování da Vinciho deníku z roku 1508, nazvaného Codex Arundel 263. V místech jedné stránky si všimli změny barvy, umístili ji proto pod černobílý fotoaparát se senzorem a vystavili ji světlu o různých vlnových délkách, od ultrafialové až po téměř infračervenou. To jim umožnilo spatřit to, co je pouhým lidským okem neviditelné, v tomto případě inkoustem nakreslenou skicu nahé mužské postavy, kterou ovšem někdo následně vymazal.

Světlo o různých vlnových délkách doslova vyneslo na světlo vymazanou skicu nahé mužské postavy.

Světlo o různých vlnových délkách doslova vyneslo na světlo vymazanou skicu nahé mužské postavy.

Tento objev okamžitě podnítil řadu fascinujících otázek a úvah o tom, proč da Vinci kresbu vytvořil, co vlastně představovala a proč se ji posléze snažil s tak velkým úsilím ze svého deníku vymazat. I když odborníci nemají v ruce žádný klíč, který by jim pomohl odkrýt identitu mužské postavy, někteří experti usuzují, že by mohlo jít o rychlý náčrtek sochy Davida od neméně slavného Michelangela. I když je oproti ní načrtnutá postava o něco svalnatější, přesto se slavné soše podobá. Da Vinci ji mohl vymazat, protože na svého mladšího kolegu žárlil.

Načrtlá postava z deníku připomíná slavnou Michelangelovu sochu Davida.

Načrtlá postava z deníku připomíná slavnou Michelangelovu sochu Davida.

Jak známo, oba umělci byli velcí rivalové. Traduje se, že Leonardo da Vinci Michelangelovy umělecké dovednosti kritizoval a Michelangelo zas údajně prohlásil, že da Vinci nekreslí o nic lépe než jeho služebná. „Da Vinci si mohl skicu sochy jednoduše vytvořit k zapamatování a pak ji vymazal, protože nechtěl, aby si lidé mysleli, že obdivuje Michelangela,“ napadlo profesora Martina Kempa z Oxfordu. Je však stejně možné, že tak učinil proto, že byl – jak známo – notorický perfekcionista a skica se mu prostě nelíbila. Netušil však, že se mu ji nepodaří navždy ukrýt před zraky veřejnosti. K jeho smůle je nyní vystavena v Britské knihovně.

Další články

Zavří­t reklamu