válkaČeskoslovenskoobjevy

Tající sibiřský permafrost vydal perfektně zachovalé tělo pravěkého hříběte

Tající sibiřský permafrost vydal perfektně zachovalé tělo pravěkého hříběte
Zdroj: iflscience.com

Sibiřský permafrost taje díky globálnímu oteplování, a tak se na povrch dostávají nejrůznější zmrzlá zvířata, která ležela pod povrchem i stovky tisíc let. Posledním takovým nálezem bylo hříbě koně, které zemřelo někdy před 30 tisíci lety.

Tomáš Chalupa 14. září 2018

Tělo hříběte je ve stavu mumifikace díky ledovému příkrovu, ve kterém leželo. Je perfektně zachováno, což je pro vědce vynikající zpráva. Vědci našli tělo ve stometrovém kráteru Batagaika při své expedici do Jakutska.

Hříbě bylo asi dvouměsíční, když spadlo do kráteru, který byl jakousi přírodní pastí. Utopilo se v něm, protože byl tehdy plný vody. Zvíře měří 93 centimetrů v kohoutku. Vědci nyní odebrali vzorky srsti a také se podívali do žaludku.

Není to zdaleka první podobný nález, který se našel v sibiřských pláních. Byl zde objeven 9000 let starý bizon, 10 tisíc let starý nosorožec, mládě lva jeskynního nebo mládě mamuta. Dokonce jeden druh mikroskopického červa zvaný hlístice se po 42 tisíci letech v ledu podařilo přivést zpět k životu S tím, jak permafrost rychle taje, se dá očekávat, že těchto nálezů bude dále přibývat.

Ovšem kromě těchto nálezů na vědce čeká také řešení jednoho zásadního problému. Z permafrostu se totiž také ve velkém uvolňuje metan. A ten výrazně přispívá ke globálnímu oteplování a to zase k tání permafrostu. Je to začarovaný kruh. Kvůli tajícímu permafrostu se také propadají místní silnice a železnice, půda se stává nestabilní. A v loňském roce se z permafrostu dokonce uvolnily bakterie antraxu. Ty se unikly do ovzduší po 75 letech a ihned zabily na 2000 sobů v okolí. Zkrátka tání permafrostu bude do budoucna jedním z největších ekologických problémů.

Další články

Zavří­t reklamu