Tajemné město Nan Madol skrývá mnoho tajemství a je opředeno dávnými legendami. | zdroj: youtube.com


Tajemstvími opředené město na korálovém útesu Nan Madol je stavitelský zázrak

TÉMATA: záhady | města | archeologie |

user-avatar

Tomáš Chalupa

6. 12. 2017 | 11:45

V zapadlém koutě západního Pacifiku na sever od rovníku leží ruiny tajemného města Nan Madol. Bylo vybudováno na laguně ostrova Pohnpei, přímo na korálovém útesu. Jedná se o systém 92 umělých ostrovů a je to stavitelský zázrak.

Nan Madolu se někdy přezdívá Benátky Pacifiku právě díky umělým ostrovům propojeným vodními kanály. Město je obehnáno mohutnými čedičovými zdmi, sahajícími do výše 16 metrů. Karbonová analýza ukázala, že město bylo vybudováno v 8. až 9. století.

Co vědce zajímá nejvíce, je právě vznik čedičových zdí. Čedič totiž vzniká z magmatu uniklého ze sopky. Ta ale leží na opačné straně ostrova, a stavitelé města tak museli čedičové kameny přesunovat na místo. Měli k dispozici jen primitivní technologii, takže není úplně jasné, jak tento logistický úkol vlastně zvládli. A to ani nezmiňujeme fakt, že kameny museli následně zvedat do výše 16 metrů. Je to záhada v principu srovnatelná s egyptskými pyramidami. Vždyť podle výpočtů museli takto přemístit 750 tisíc metrických tun kamene.

Vědci se zatím kloní k názoru, že kameny byly dopravovány po moři na velkých prámech. Ale to zdaleka není jediná záhada. „Proč by někdo budoval město uprostřed oceánu, daleko od jakékoliv civilizace,“ ptá se archeolog Patrick Hunt. Důvod zatím není jasný.

Jisté vysvětlení nabízí mytologie. Podle pověstí postavili město dvojčata kouzelníci Olisipha a Olosopha. Našli vhodné místo, kde by bylo možné postavit oltář ke vzývání boha zemědělství. Pomocí tajemných rituálů a kouzel přenášeli vzduchem kameny na místo a postavili takto město. Tomu pak vládli až do doby, než bylo obsazeno mýtickým válečníkem Isokelekelem. Mnoho obyvatel ostrova dodnes věří, že město bylo vybudováno pomocí kouzel.

Pravdou je, že město bylo skutečně sídlem vládnoucí dynastie Sudeleurů a bylo také vyhledáváno mystiky a knězi. Místní lidé na ostrovní město vozili vodu a potraviny. To byl poměrně složitý úkol a možná právě to nakonec vedlo k tomu, že město bylo opuštěno.

Dnes je místo chráněnou památkou UNESCO a vítaným turistickým cílem. Na tisíc jich sem přijede každý rok, mezi nimi je mnoho hledačů záhad a dobrodruhů, kteří doufají, že rozluští tajemství dávných stavitelů tohoto unikátního města. Město je ohroženo rozšiřujícími se mangrovovými porosty a celkovým působením moře, takže je rovněž od roku 1985 na seznamu ohrožených památek. Doufejme, že bude zachováno i pro další generace. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

6. 12. 2017 | 11:45

Zavří­t reklamu