Před 150 lety byl v Prozatímním divadle slavnostně položen základní kámen Národního divadla, na který pozlaceným kladívkem poklepal

Před 150 lety byl v Prozatímním divadle slavnostně položen základní kámen Národního divadla, na který pozlaceným kladívkem poklepal "otec národa" František Palacký. | zdroj: Profimedia.cz


Tajemství základního kamene Národního divadla: Odkud se vzal a kam se ztratil?

TÉMATA: praha | národní divadlo | zlatá kaplička | jan žižka | české dějiny | národní obrození

user-avatar

Václav Pokorný

16. 05. 2018 | 09:00

16. května roku 1868 sledovalo 150 tisíc shromážděných lidí Františka Palackého, jak poklepává pozlaceným kladívkem na základní kámen budoucího Národního divadla. Základy Zlaté kapličky mělo však tvořit více kamenů dovezených z různých míst naší země. Neměl mezi nimi chybět kámen ze Žižkova hradu Kalich, avšak ten v základech Zlaté kapličky chybí! Co se s ním stalo?

Položení základního kamene jakékoli veřejné stavby je vždy mimořádnou společenskou událostí. V případě položení základního kamene Zlaté kapličky, jednoho z těžce vybojovaných kulturních symbolů českého národa, toto tvrzení platí dvojnásobně.

Národ  dlouho a pečlivě sbíral krejcárek po krejcárku, zlatku po zlatce, dlouho a s rozvahou volil  také místo, ze kterého by měl být prvotní kámen jedinečného kulturního stánku vyzdvižen.

Původně bylo stanoveno, že se základní kámen vezme z hory Říp, nakonec však zvítězila myšlenka, aby se první základy Národního divadla utvořily z balvanů odlomených z různých vrchů Čech a MoravySlavnost při položení základního kamene Národního divadla.

Kromě Řípu tak dodaly základní kameny také Blaník a Radhošť, dva kameny vyšehradská skála, dále Žižkov, Svatobor u Sušice, moravský Hostýn, Boubín, pomezný vrch Čerchov, ale i Prácheň, Buchlov, Lipník, Helfštejn, Doudleby, Branka na Dobeníně, Zlatý kůň, Trocnov, zřícenina podlažického kláštera u Chrastě, Záhlinice a také přibyla cihla z Podivína, uhnětená z hlíny a vody studánky, kde křtil sv. Cyril. 

Kvůli sporům o to, které místo v zemi je nejvýznamnější a nejpamátnější, zvolil sbor nakonec diplomaticky kámen z náhodně vybraného neutrálního a neznámého místa. Vlastní základní kámen, na který poklepaly osobnosti národního života a ve kterém byl vytvořen prostor pro pamětní listy, tak nepocházel ze žádného pamětihodného místa, ale z Louňovic na ČernokosteleckuZákladní kameny v podzemí Národního divadla.

Jeden ze základních kamenů plánovaných pro Národní divadlo však přece jenom chyběl.  Byl jím kámen z hradu Kalich, který se nachází nedaleko Litoměřic a který dal postavit husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova. Významný český vlastenec a politik té doby, Václav Kratochvíl byl hlavním iniciátorem volby a odvozu základního kamene z tohoto hradu  pro Národní divadlo.

Tehdejší litoměřický hejtman však nebyl národnostnímu nadšení Čechů příliš nakloněn. Jeho zamítavé rozhodnutí ohledně téměř posvátného dodání kamene z Žižkova hradu bylo sice kladně přijato v proněmeckém prostředí, do kterého patřily i  Litoměřice, ale v bouřící se Praze vyvolalo pocity zcela opačné. Nelehká cesta tohoto vzácného kamene tak předčasně skončila na Kratochvílově rodinném statku v Lounkách, kde odpočíval plných 25 let. Po Kratochvílově úmrtí v roce 1893 byl kališský balvan slavnostně vystaven jako symbol síly, jednoty a vzdoru české země na jeho krábčickém hrobě. Tam dnes již téměř zapomenut nerušeně odpočívá dodnes.

user-avatar

Václav Pokorný

16. 05. 2018 | 09:00

Zavří­t reklamu