Opravdu existují zeměpisná místa, kde se lidí dožívají podstatně vyššího věku? Nebo je to všechno trochu jinak?

Opravdu existují zeměpisná místa, kde se lidí dožívají podstatně vyššího věku? Nebo je to všechno trochu jinak? | zdroj: livescience.com


Tajemství věku nad 100 let? Často se jedná jen o podvod nebo chybný záznam

TÉMATA: dlouhověkost | stáří | zdraví

user-avatar

Simona Knotková

19. 09. 2019 | 09:00

Jaké je tajemství dlouhověkosti? Podle odborníků možná žádné a ve velké části případů se jedná pouze o špatné záznamy nebo podvod.

Na světe se vyskytuje několik takzvaných modrých zón, na kterých se lidé dožívají stého roku života častěji, než je tomu u zbytku populace. Patří sem například italská Sardinie nebo japonský ostrov Okinawa. Zajímavostí ovšem je, že se tak neděje u všech obyvatel daných míst. Ve skutečnosti se tu vedle nejstarších lidí světa nachází i ti, kteří mají naopak jedny z nejmenších průměrných délek života. Co způsobuje tento nepoměr? Vysvětlení možná bude jednodušší, než se může zdát – nedůsledné vedení rodných listů a chybná dokumentace.

Příkladem může být situace, k níž došlo na začátku 20. století ve Spojených státech. Zatímco na konci 19. století se země mohla pyšnit množstvím lidí, kteří překročili stovku, s příchodem nového století došlo k jejich výraznému poklesu. Kvalita zdravotní péče přitom stoupala. V tom stejném čase si matriky začaly zaznamenávat údaje o svých občanech. Jako zdroj jim posloužily rodné a úmrtní listy. A tady došlo k zajímavé věci – po každém překontrolování rodných listů v jednotlivých státech začaly domnělé počty lidí nad 110 let najednou upadat. Dlouhověkých lidí tedy doopravdy nebylo tolik, jenom v zemi panovala chabá dokumentace a mnoho občanů nevědělo, jak jsou přesně staří.

Badatelé poukazují také na penzijní podvody, k nimž dochází třeba právě v Itálii. Další pátrání odhalilo, že z 238 tisíc Japonců starších sto let bylo ve skutečnosti více než 40 tisíc nezvěstných nebo mrtvých. Takové detaily ale už všechny statistiky a senzační články o modrých zónách nezmiňují. Není ostatně ani výjimkou, že podvodníkem je kvůli pozornosti médií sám dlouhověký jedinec. Na začátku letošního roku bylo kupříkladu odhaleno, že údajně nejstarší člověk světa s ověřeným věkem Jeanne Calment byla ve skutečnosti devětadevadesátiletá žena, která si údaje vypůjčila od své zesnulé, o dvacet tři let starší matky.

I když tedy bezpochyby existují lidé, kteří se dožívají nadprůměrného věku, žádná skutečná tajemství modrých zón možná neexistují.

user-avatar

Simona Knotková

19. 09. 2019 | 09:00

Zavří­t reklamu