válkaČeskoslovenskoobjevy

Tajemství věku nad 100 let? Často se jedná jen o podvod nebo chybný záznam

Tajemství věku nad 100 let? Často se jedná jen o podvod nebo chybný záznam
Zdroj: livescience.com

Jaké je tajemství dlouhověkosti? Podle odborníků možná žádné a ve velké části případů se jedná pouze o špatné záznamy nebo podvod.

Simona Knotkova 19. září 2019

Na světe se vyskytuje několik takzvaných modrých zón, na kterých se lidé dožívají stého roku života častěji, než je tomu u zbytku populace. Patří sem například italská Sardinie nebo japonský ostrov Okinawa. Zajímavostí ovšem je, že se tak neděje u všech obyvatel daných míst. Ve skutečnosti se tu vedle nejstarších lidí světa nachází i ti, kteří mají naopak jedny z nejmenších průměrných délek života. Co způsobuje tento nepoměr? Vysvětlení možná bude jednodušší, než se může zdát – nedůsledné vedení rodných listů a chybná dokumentace.

Příkladem může být situace, k níž došlo na začátku 20. století ve Spojených státech. Zatímco na konci 19. století se země mohla pyšnit množstvím lidí, kteří překročili stovku, s příchodem nového století došlo k jejich výraznému poklesu. Kvalita zdravotní péče přitom stoupala. V tom stejném čase si matriky začaly zaznamenávat údaje o svých občanech. Jako zdroj jim posloužily rodné a úmrtní listy. A tady došlo k zajímavé věci – po každém překontrolování rodných listů v jednotlivých státech začaly domnělé počty lidí nad 110 let najednou upadat. Dlouhověkých lidí tedy doopravdy nebylo tolik, jenom v zemi panovala chabá dokumentace a mnoho občanů nevědělo, jak jsou přesně staří.

Badatelé poukazují také na penzijní podvody, k nimž dochází třeba právě v Itálii. Další pátrání odhalilo, že z 238 tisíc Japonců starších sto let bylo ve skutečnosti více než 40 tisíc nezvěstných nebo mrtvých. Takové detaily ale už všechny statistiky a senzační články o modrých zónách nezmiňují. Není ostatně ani výjimkou, že podvodníkem je kvůli pozornosti médií sám dlouhověký jedinec. Na začátku letošního roku bylo kupříkladu odhaleno, že údajně nejstarší člověk světa s ověřeným věkem Jeanne Calment byla ve skutečnosti devětadevadesátiletá žena, která si údaje vypůjčila od své zesnulé, o dvacet tři let starší matky.

I když tedy bezpochyby existují lidé, kteří se dožívají nadprůměrného věku, žádná skutečná tajemství modrých zón možná neexistují.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu