válkaČeskoslovenskoobjevy

Tajemství tibetské rituální dýky Phurba

Tajemství tibetské rituální dýky Phurba
Zdroj: ancientpages.com

Nádherně zdobená dýka Phurba má v tibetské společnosti úlohu zejména rituální. Odhání zlé duchy a pomáhá bojovat s životními těžkostmi.

Tomáš Chalupa 4. května 2019

Podle tradice dokáže také transformovat negativní energii v pozitivní. Dokáže utlumovat zlé emoce, které se soustřeďují v prostoru mezi čepelemi. Dýka je totiž v podstatě trojstranný bodec. Tři strany čepele symbolizují tři základní duchovní světy. V buddhismu má číslo 3 velký význam, je spojeno přímo s podstatou samotného Buddhy.

Phurba může být vyrobena ze dřeva, kostí nebo třeba keramiky. Není to zbraň, ale duchovní předmět, takže není nutné, aby byla z kovu. Aby se předešlo jakémukoliv byť nechtěnému zranění, jsou všechny čepele ztupeny a nesmí být nikdy naostřeny.

Dýka totiž není fyzická zbraň, ale duchovní. Zlí duchové jsou chytáni a nacházejí se v prostoru mezi čepelemi, kde se přeměňují na pozitivní síly. Podle bájí se dýka dokáže sama pohybovat. Pokud se dostane do kontaktu s krví nějaké osoby, je schopná ji sama následovat kamkoliv a vypátrat ji kdekoliv. Phurbu nelze zničit.

Pokud by někdo použil Phurbu jako skutečnou zbraň, všechny její duchovní vlastnosti pominou a stane se z ní zcela bezcenný předmět. Naopak v případě, že do dýky promítne šaman svou osobnost, může dýka dokonce obživnout, protože se do ní přemístí duch šamana. V buddhismu jde zkrátka o mimořádně důležitý předmět, jehož tradice je živá po tisíciletí až do dnešních dob.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu