Minulost Danielovy rodiny má několik temných kapitol.

Minulost Danielovy rodiny má několik temných kapitol. | zdroj: mirror.co.uk


Tajemství rodu Daniela Radcliffea: Jeho praprastrýc zahynul v bojích 1. světové války

TÉMATA: herci | rodokmen | genealogie | sebevražda | 1. světová válka

user-avatar

Simona Knotková

23. 07. 2019 | 14:00

Britský dokumentární pořad Who Do You Think You Are? (v Česku známý jako Tajemství rodu) se v prvním dílu šestnácté série zaměřil na předky Daniela Radcliffea. Odhalen byl tragický osud jeho praprastrýce Ernieho a pradědy Sama.

Budoucí představitel Harryho Pottera se narodil 23. července 1989 v Londýně jako Daniel Jacob Radcliffe. Jeho otec, literární agent Alan Radcliffe, má předky v Severním Irsku, matka, castingová agentka Marcia Gresham, je oproti tomu židovského původu a stopy jejího rodu se dají vypátrat v Jihoafrické republice, Litvě, Polsku, Rusku a Německu. Pořad britské televize BBC zaujal hlavně osud dvojice mužů z hercova rodokmenu – pradědy z matčiny strany Samuela Gershona a praprastrýce z otcovy strany Ernieho McDowella.

Samuel vedl na londýnské Hatton Garden úspěšné klenotnictví. Zlom v jeho životě nastal v roce 1936, když byl jeho obchod vykraden. Muž měl strach, že mu pojišťovna neproplatí vzniklou škodu a obviní ho z podvodu. Ve chvíli největší nouze si proto dobrovolně sáhl na svůj život. Po sobě zanechal manželku Raie a dcery.  

"Každý se může ocitnout v podobně beznadějné situaci. Je těžké se na někoho kvůli tomu zlobit. Nejraději byste se vrátili zpátky do minulosti a řekli mu: Čímkoliv si procházíš, pořád máš tolik co nabídnout ostatním. A lidi okolo tebe tě stále budou milovat," říká Daniel.

Neméně dramatický byl také osud jeho praprastrýce Ernieho. Ten byl společně se svými třemi bratry poslán do bojů 1. světové války. Jako jediný z nich se ale bohužel domů už nevrátil. Když Daniel natáčel válečný film Legenda o mém synovi, osud jeho strýce mu byl inspirací. Teprve díky televiznímu pořadu se dozvěděl, že ještě než Ernie zemřel, stihl se v roce 1915 oženit se svou přítelkyní Jeannie. O několik měsíců později byl smrtelně zraněn.

Třicetiletý herec si díky Who Do You Think You Are? znovu připomněl tragickou minulost svých předků. On sám se v tom však snaží vidět i tu pozitivnější stránku. "V mé rodině se stalo hodně smutných věcí, ale já sám z toho nejsem smutný. Všichni byli milovaní, takže i když jejich čas na Zemi skončil předčasně, rozhodně stál za to," uzavírá herec.

user-avatar

Simona Knotková

23. 07. 2019 | 14:00

Zavří­t reklamu