Archeologové se po dlouhé době snaží přijít na to, k čemu na území Laosu sloužily obří kamenné nádoby.

Archeologové se po dlouhé době snaží přijít na to, k čemu na území Laosu sloužily obří kamenné nádoby. | zdroj: dailymail.co.uk


Tajemství obřích nádob z Laosu odhaleno: hnila v nich mrtvá těla!

TÉMATA: archeologie | objevy | výzkum laos

user-avatar

Irena Gruberová

21. 04. 2016 | 11:00

Už desetiletí nedají vědcům spát tajemné kamenné nádoby roztroušené v podhůří centrálního Laosu. Nedávné vykopávky na Planině džbánů však možná konečně přenášejí odpověď na otázky, k čemu tyto obří nádoby v minulosti sloužily. Podle všeho se v nich dříve rozkládala mrtvá lidská těla.

„Nyní je jasné, že to byly takové márnice a používaly se k likvidaci nebožtíků,“ prohlásil australský archeolog Dougald O'Reilly, jenž v Laosu vede výzkum. V kamenných nádobách se mrtvá těla nechala rozložit, až zbyly jen kosti, které se pak zakopaly do země.

K této teorii vědce přivedl nedávný objev 2500 let starého pohřebiště, o kterém jsme čtenáře na našich stránkách již informovali. „Jsou tam jámy plné kostí zakryté obrovským kvádrem vápence a hroby s kostmi uloženými do keramických nádob,“ připomněl archeolog. Poprvé se na laoské planině Xieng Khouang našel také klasický kostrový hrob. To vše vede vědce k přesvědčení, že nádoby sloužily k tlení a vysoušení mrtvých těl. Tento pohřební zvyk se ostatně dodnes praktikuje v Laosu i v Thajsku. Lidské kosti staré 2500 let se nedávno našly v jednom hrobě v blízkosti tajemných kamenných nádob. 

Na otázku, proč kvůli tomu pravěcí lidé tesali z kamene tak obrovské, několikatunové nádoby a přepravovali je desítky kilometrů daleko, což musela být v době železné neskutečná dřina, už ale nedokáží odpovědět. Ve hře tak stále zůstává i možnost, že nádoby vytvořila jiná civilizace ve starší době a pozdější kultura lidí je pak využívala k pohřebním účelům.

Dougald O'Reilly doufá, že pokračující výzkum v oblasti přinese další informace. V nalezených hrobech se totiž zatím našlo jen velmi málo artefaktů, z nichž by se dalo dozvědět, kdo byli lidé, kteří byli v blízkosti nádob pohřbíváni. Každopádně jde po více než 70 letech o první významný pokus rozkrýt tajemství Planiny džbánů. Od vietnamské války v 60. letech zde nebylo prakticky možné provádět výzkum kvůli množství nevybuchlých bomb, shozených Američany.

user-avatar

Irena Gruberová

21. 04. 2016 | 11:00

Zavří­t reklamu