válkaČeskoslovenskoobjevy

Tajemství obrazců na planině Nazca možná rozluštěno

Tajemství obrazců na planině Nazca možná rozluštěno
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 4 fotky+ 5 fotek

Obří geoglyfy na peruánské planině Nazca dodnes patří k největším záhadám světa. Kdo je vytvořil, víme, ale jejich účel je dodnes víceméně neznámý. Teorií je sice mnoho, ale která je pravdivá, s určitostí nevíme. Mluví se o náboženských obrazech, mělo jít o navigaci pro vesmírné koráby a přistávací dráhy pro stroje mimozemských civilizací. Jenže účel je možná prostší – jde o zavlažovací kanály.

Tomáš Chalupa 3. února 2021

Předkolumbovská civilizace, která měla obrazce na svědomí, měla pro vytvoření gigantických obrazců dobrý důvod. Podle archeologa Carlose Hermidy ale nešlo o žádné přistávací plochy pro mimozemské lodě, ale propracovaný systém zavlažovacích kanálů.

„Přišli jsme konečně na to, proč tyto obrazce vznikly. Nejenže máme důkazy, ale navíc tento systém zachránil miliony životů,“ říká sebevědomě Hermida. K rozluštění záhady přispěly analýzy snímků ze satelitů i z dronů. Pomocí nich vznikla přesná mapa s obrazci, která dává dokonalou perspektivu o jejich velikosti a umístění.

Kanály byly součástí předincké technologie zaměřené na zavlažování suchých oblastí. V oblasti, která byla zasažená častými výkyvy vlhkosti, bylo nezbytné zařídit, aby v regionu byla stále tekoucí voda. Tím se podařilo zachránit civilizaci před suchem a jistým zánikem. Musely to podle Hermidy být především tyto kanály, které vedly vodu na planině, a udržovaly tak celou společnost v chodu.

Thumbnail # Na planině Nazca vědci odkryli nový obrazec
Mohlo by Vás zajímat:

Na planině Nazca vědci odkryli nový obrazec

Své závěry prezentoval Hermida po devíti letech výzkumů v magazínu Archaeological Tourism in Peru. Geooglyfy na planině Nazca byly vytvořeny někdy kolem 5. století před naším letopočtem.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu