válkaČeskoslovenskoobjevy

Tajemství nedokončených děl: Leonardo da Vinci bojoval poslední roky života s paralýzou

Tajemství nedokončených děl: Leonardo da Vinci bojoval poslední roky života s paralýzou
Zdroj: rsm.ac.uk
+ 1 fotka+ 2 fotky

Italští vědci zveřejnili studii, podle níž Leonardo da Vinci trpěl ke konci života ochrnutím nervu. Vysvětlovalo by to, proč množství práce nikdy nedokončil.

Simona Knotkova 7. května 2019

Mezi poznávací znamení Leonarda da Vinciho nepatřila pouze jeho genialita, všestrannost a nadčasovost, ale bohužel i schopnost odcházet od rozdělané práce a množství svých děl nechávat nedokončených. Jak odhalila Royal Society of Medicine ve svém pravidelném žurnálu, v posledních letech umělcova života byla na vině pravděpodobně špatná hybnost pravé ruky způsobená ochrnutím loketního nervu.

Poukazuje na to jeden z pozdních portrétů Leonarda, na kterém můžeme vidět jeho pravou ruku ovázanou kusem látky a visící ve strnulé poloze. Dříve si historici mysleli, že umělec prodělal mozkovou mrtvici, která oslabila pravou část jeho těla. Podle nového šetření vědců se ale nejspíše jednalo o takzvanou ulnární paralýzu.

„Namísto zobrazení typické zaťaté ruky, kterou vídáme u svalové spasticity po mrtvici, obrázek naznačuje jinou diagnózu. Pravděpodobně šlo o ochrnutí loketního nervu, které se projevuje rukou zahnutou do podoby drápu,“ objasňuje spoluautor studie Davide Lazzeri, specialista v odvětví rekonstrukční a estetické chirurgie.

Portrét Leonarda da Vinciho, který se stal předmětem studie italských vědců.

Portrét Leonarda da Vinciho, který se stal předmětem studie italských vědců.

Poškozený nerv mohl být podle něj následek synkopy, krátkodobé ztráty vědomí. „To by mohlo i vysvětlovat, proč množství jeho maleb z posledních pěti let jeho kariéry zůstalo nedokončených včetně Mony Lisy, přestože v té době stále vyučoval a kreslil,“ dodává.

Závěry badatelů potvrzují i slova Leonardova asistenta Antonia de Beatise. V roce 1517, dva roky před mistrovou smrtí, si do svého deníku zapsal: „Nikdo už od něj nemůže očekávat další dobrá díla, protože jeho pravá ruka je zmrzačená nějakým druhem paralýzy… Přestože Mistr Leonardo už nikdy nebude malovat s tou něhou, která pro něj byla typická, stále může kreslit skici a instruovat ostatní.“

Vědci se obecně domnívají, že ačkoliv Leonardo da Vinci maloval pravou rukou, psal a kreslil rukou levou.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu