válkaČeskoslovenskoobjevy

Tajemství masky moretta, která byla velmi populární v Itálii

Tajemství masky moretta, která byla velmi populární v Itálii
Zdroj: ancientpages.com

Maska zvaná moretta byla k vidění na mnoha plesech urozené italské šlechty v 18. století. Flirtovat se ženou v morettě byla velká výzva, protože muž nikdy nevěděl, jaký dojem na dámu udělal, když se její tvář skrývala za maskou.

Tomáš Chalupa 19. března 2020

Moretta byla vždy vyrobena z černého sametu. Na rozdíl od různých barevných karnevalových masek té doby byla velmi jednoduchá a nevyjadřovala žádnou emoci. V tom právě spočívalo její kouzlo. Její původ byl v Benátkách a sloužila k tomu, aby skryla identitu své nositelky. Žena bez identity skrývající tajemství, přesně to činilo ženy v romantických dobách nesmírně atraktivní pro muže.

Morettu nosily urozené dámy, když se po nocích kradly z paláců svých milenců, i prostitutky, které si nepřály být spatřeny. Ženy díky masce měly velkou svobodu, protože jejich čest nebyla poskvrněna. Byla také dobrou ochranou před ostrým sluncem, nahrazovala v jistém smyslu sluneční brýle i klobouk.

Obecně měly masky v Benátkách velkou úlohu. Existují názory, že masky, a není řeč přímo i morettě, ale různých maskách obecně, umožňovaly pod rouškou anonymity stírat sociální bariéry. Pod maskou vypadal stejně pán i kmán, a mohli se tak setkat i lidé, kterým by to jinak společenské postavení neumožnilo. Ale tento názor je nejspíše mylný. Masky totiž byly voleny právě s ohledem na sociální postavení a ve výsledku se staly spíše potvrzením sociálního statusu, než aby jej stíraly.

V dnešní době mají masky už jen karnevalovou úlohu, případně mohou sloužit při různých hromadných sexuálních hrátkách. Moretta však už mezi nimi dnes není, protože doba její obliby skončila zhruba na konci 19. století.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu